Published On: Fri, Nov 13th, 2020

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Biden’a Birleşmiş Milletler çağrısı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ABD Başkanı seçilen Joe Biden’a göreve başladığında, Başkan Donald Trump döneminde, ABD’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) karşı aldığı tavrı tersine çevirmeye ve hayat kurtaran BM kuruluşlarına fon sağlama konusunda hızla haraket etmeye ve Suudi Arabistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) insan hakları ihlallere karşı BM’de korunmasına son vermeye çağırdı.

ABD merkezli HRW’nin BM Direktörü Louis Charbonneau, ABD’nin 46. Başkan olarak seçilen Joe Biden’a 20 Ocak’ta göreve başladığında, Trump yönetiminin kestiği BM kuruluşlarına yapılan fon desteğini acilen yeniden sağlamaya ve müttefiklerinin insan hakları ihlallerine karşı BM’deki korumasına son vermeye çağırdı.

HRW BM Direktörü Charbonneau bu konudaki çağrısında şu ifadeleri kullandı.:

“Trump yönetimi, BM Filistin Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ve BM Nüfus Fonu (UNFPA) gibi misyonlarını politikalarına düşman olarak gördüğü hayati insani yardım kuruluşlarını finanse etmeyi bıraktı. Bu ajanslar, başta kadın ve kız çocukları olmak üzere sayısız insanı sağlıklı ve canlı tutarak insan haklarını destekler.”

Biden’a çağrısında, BM İnsan Hakları Konseyi’nde “reform” yapmaya yönelik kararlı bir girişim olan BM’nin bu en üst düzey insan hakları organını iyileştirmekten ziyade, İsrail’in ihlallerine son vermeye odaklanan bir plandan ABD’nin 2018’de tamamen geri çekildiğini bildiren Charbonneau, Covid-19 salgınına karşı başarısızlık göstermesi eleştirilerin ortasında, Trump yönetimi’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) çıkma planlarını açıkladığını hatırlattı.

Charbonneau çağrısında şunları dile getirdi:

“Yıllardır Trump yönetimi, BM’de ve diğer çok taraflı forumlarda kadın ve kız çocuklarının cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve haklarından söz edilmesine karşı agresif bir şekilde lobi yaptı. Geçen yıl, kadınların üreme sağlığı hizmetlerinden bahsettiği için BM Güvenlik Konseyi’nin çatışmalı cinsel şiddetle ilgili kararını veto etmekle tehdit etti. Ayrıca, BM’yi temelde kusurlu olan Devredilemez Haklar Komisyonu’nu tanıtmak için kullanmaya çalıştı ve uluslararası kabul görmüş insan hakları yükümlülüklerini ve korumalarını yeniden yazmaya çalıştı.”

Charbonneau bir önceki Başkan Barack Obama ile Donald Trump’ın Çin hükümetinin BM üzerindeki “alçakça” etkisinin altını çizmekte haklı olduğunun altını çizerken, çağrısında bu konuda ABD’nin gösterdiği süreklikten övgüyle söz etti.

UNRWA, UNFPA ve WHO’ya fon sağlanmalı, İsrail, Suudi Arabistan, ve BAE hak ihlallerirne karşı korunmamalı

Göreve başladıktan sonra, Biden yönetiminin “derhal UNRWA, UNFPA ve WHO’ya fon sağlamalı” diyen Charbonneau, “ABD, tüm BM müzakerelerinde cinsel sağlık, üreme sağlığı ve haklarını desteklemelidir. İnsan Hakları Konseyi’ne tam olarak katılmalıdır. BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Kore gibi ülkeleri hak ihlali eleştirilerine karşı korumayı bırakmalı. Ve çok taraflı angajman ve koalisyon kurma yoluyla Çin’in BM’deki hak karşıtı gündemine karşılık vermelidir.” ifadelerini kullandı.

Direktör Charbonneau çağrısında, “Trump yönetimi, düşmanlarının hak ihlallerine odaklanarak ve müttefiklerinin haklarını görmezden gelerek “ABD’nin zaten zayıf olan güvenilirliğine daha da zarar vereceği” uyarısında bulunurken, “Biden’ın zaferi, yeni bir ABD yaklaşımına kapı açar. Yeni yönetim, tüm BM eylemlerinde insan haklarını bir öncelik haline getirerek, zararın bir kısmını onarabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>