Published On: Wed, Nov 11th, 2020

Pompeo Patrik Bartholomeos ile görüşmek için Türkiye’ye gidiyor

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun önümüzdeki hafta ABD’nin “Türkiye ve bölgedeki inanç konusunu ve inanç özgürlüğü konusundaki dünya genelindeki güçlü duruşu ve desteğini göstrmek” amacıyla Türkiye’ye giderek Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşeceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo’nun ziyaretiyle ilgili bugün yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun önümüzdeki hafta Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’a 10 günü kapsayan resmi ziyaretlerde bulunacağı bildirdi. Ancak açıklanan programda Pompeo’nun Türkiye’deki programında sadece, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu 1. Bartholomeos ile görüşmesi olduğu dikkat çekti.

Açıklamada, “Bakan Pompeo, Fener Rum Patriği Bartholomeos’la Türkiye ve bölgedeki inanç konusunu ve inanç özgürlüğü konusundaki dünya genelindeki güçlü duruşumuzu ve desteğimizi görüşecek” ifadesi kullanıldı.

Fransa ziyaretinde, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından da kabul edilecek olan Fransa Dışişleri Bakanı Drian’la biraraya geldikten sonra Türkiye’ye geçecek.

Pompeo Türkiye’nin ardından, Gürcistan’da Cumhurbaşkanı Saloma Zurabişvili, Başbakan Giorgi Gaharia, Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani’yle biraraya gelirken, burada da Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği II. İlia’yla bir görüşme yapacak.

Buradan İsrail’e geçecek olan Pompeo, İsrail’de Başbakan Netanyahu’yla İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve bölge ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirme girişimlerini ve bölgedeki İran etkisini görüşeceği bildirildi. Pompeo ayrıca programı çerçevesinde, İbrahim Anlaşması’nın taraf ülkelerinden, Birleşik Arap Emirlikleri’ne giderek, Abu Dabi’de Veliaht Prens Muhammed Bin Zayd’la güvenlik konusundaki işbirliği ve bölgesel meseleleri görüşecek.

Daha sonra Katar’a geçerek Katar’da Emir Tamim bin Hamid El Tani’yle ve Başbakan vekili ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdülrahman El Tani’yle görüşecek olan Pompeo, ziyaretinin son durağı Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la biraraya gelecek.

Doğu Akdeniz krizinde Atina’ya gidip, Ankara’ya uğramamıştı

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz krizinin ortasında, eylül ayında Yunanistan’ı ziyaret eden Pompeo, Musevilerin en önemli bayramı olarak bilinen Kefaret Günü’nü (Yom Kippur) Selanik’te bir sinangogta kutlamıştı. Daha sonra Atina’da resmi temaslarda bulunan Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığı geleneklerine aykırı olarak, bölgeye gelmişken Türkiye’ye uğramamış, Akdeniz’deki krizde Yunanistan’ın yanında bir tutum sergilemişti.

Trump yönetimde, Filistin sorununa karşı da taraflı bir tutum sergilerken, İsrail’in yanında yer alarak büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla, iki ülke arasındaki sorunda tarafsızlığını ve arabulucu olma konusundaki güvenirliliğini yitirmişti.

Sözleriye ABD’de alay konusu oldu

Bu arada Bakanlık görevini en fazla 3 Kasım’da Başkan seçilen Joe Biden’ın Başkanlık koltuğuna oturacağı 20 Ocak tarihine kadar yapacak olan Pompeo, 10 günlük Avrupa ve Ortadoğu ziyaretini açıkladığı basın toplantısında seçimle ilgili soruya verdiği yanıtta, “Trump yönetiminin 2. dönemine sorunsuz şekilde geçeceği”ni belirtmesi ABD’de günün konuları arasında yer alırken, büyük bir alay konusu oldu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>