Published On: Mon, Nov 9th, 2020

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da işgal altındaki topraklardan çekileceğini bildirdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ermenistan Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’la yürütüğü savaşta yenilgiyi kabul ederek, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekileceğini bildirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’ın kritik kent Şuşa’yı aldıktan sonra sosyal medya üzerinden Dağlık Karabağ’da yenilgiyi kabul eden bir açıklama yaptı.

Açıklamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karabağ bölgesinde bugün 13:00 itibariyle ateşkes için ortak bir bildiri imzalandığını bildiren Paşinyan bunun kendisi ve Ermenistan halkı için “son derece acı verici” olduğunu ifadesini kullandı.

Ülkesinde muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalan Paşinyan kararı, askeri çevrelere danışarak aldığını bildirdi.

Bu arada, Paşinyan’ın yenilgi açıklamasına eş zamanlı olarak Bakü’de şiddetli bir patlama meydana geldiği, bunun balistik füze olduğu ve havada imha edildiği bildirildi.

En son anlaşma, iki ülke arasında 4’üncü ateşkes anlaşması olurken, bundan önceki ateşkes anlaşması Ermenistan tarafından Azerbaycan’daki sivil yerleşim yerlerine yapılan saldırılarla bozulmuştu.

Putin devrede

Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin de bu konuda bir açıklama yaparken, “Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar.” ifadesini kullanırken, açıklamasında, bölgeye Rusya barış gücünün yerleştireceğini belirttiği dikkat çekti.

Putin, açıklamasında tarafların mevcut askeri poziyonlarında kalacağını belirterek, ulaşım merkezlerinin açılacağını ve yeni ateşkes anlaşmasının, “Dağlık Karabağ krizine her iki tarafın da çıkarına, uzun vadeli çözüm için koşullar yaratacağı” umdunu dile getirdi.

Aliyev zafer konuşması yaptı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev da televizyondan Azerbaycan halkına yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın demir yumruğu sonucunda Ermenistan’ın anlaşma yapamaya zorlandığını ve Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini söyledi.

Elinde Rusya ile yapılan anlaşmanın metnini gösteren Aliyev, anlaşma çerçevesinde Ağdam’ın 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edileceğinin bilgisini verdi.

Aliyev: “Camilerimizde domuz besliyorlardı. Biz bunun intikamını aldık.” dedi.

9 maddelik anlaşmaya göre bu sorunun çözümü için kurulacak mekanizmada Türkiye’nin de yer alacağını belirten Aliyev, Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da 5 yıl kalacağını bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>