Published On: Fri, Nov 6th, 2020

Biden’ın zaferini açıklaması ve dünyanın “Merhaba Liberal Amerika” demesi çok yakın

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 59. ABD Başkanlığı seçimlerinde, Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden’ın Georgia’da ve Pennsylvania’da rakibi Başkan Donald Trump’ın lehine olan farkı kapatıp, öne geçerek, 8 yıldır Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı Beyaz Saray’a ülkenin 46. Başkanı olarak dönemeyi garantilemiş oldu.

Başta Başkan Trump olmak üzere, coronavirüs salgın gerçeğini kabul etmeyen ve salgın tedbirlerini hiçe sayan Cumhuriyetçilerin aksine, salgın tedbirlerine uyan Demokratların partinin de kampanyasıyla sandığa gitmeden postayla kullandığı oyların sayılmasının, seçim sonuçlarında beklenildiği gibi fark yarattığı görülüyor.

Oyların yüzde 92’nin sayıldığı Nevada’da rakibi Trump’la arasındaki kendi lehin eolan farkı 22 bin 352’ye çıkaran Biden, oyların yüzde 98’nin sayıldığı Georgia’da bin 561 ve oyların yüzde 96’nın sayıldığı Pennysilvania’da ise 12 bin 390 farkla önde gidiyor.

Biden’ın, oyların yüzde 93’nün sayıldığı Arizona’da da 44 bin farkla önde bulunuyor.

Kazanması için en az 270 seçici kurul üyesi delegenin oyunu alması gereken Biden, şu ana kadar 253 delegeyi garantilmiş durumda. Biden’ın önde bulunduğu eyaletleri de kazanması halinde 316 seçici delege oyuyla ABD’nin 46. Başkanı olması bekleniyor.

Açıklanmayan eayaletlerden sadece Kuzey Carolina’da önde bulunan Başkan Trump’ın 214 delegesi bulunuyor.

Açıklanmayan eyaletlerden sadece Kuzey Carolina’da önde bulunan Trump’ın sayımlarda oylarını hızla artıran Demokratlarla arasındaki farkı kapatması beklenmiyor.

Biden, en son sayımlara göre ülke genelinde 73 milyon 488 bin seçmenin oyunu aldı. Trump’a ise 69 milyon 622 seçmen oy verdi.

Bu arada, Demokrat aday Biden, cuma sabahı itibariyle, Georgia ve Pennsylvania’da da öne geçip, seçimi kazanacağını garantilemiş olmasına rağmen ülkenin en büyük ajansı AP’nin hala kazanan adayı açıklamadığı görülse de Biden ve Kamala Harris’in bugün ilerleyen saatlerde bir açıklama yapması ve zaferini ilan etmesi bekleniyor.

Trump’ın sonuçlara itirazı

Seçim sonuçları seçimden aylar önce belirten Trump’ın seçim sonuçlarına yönelik itirazları Michigan ve Georgia’daki mahkemelerde reddedilirken, Başkan Trump 3 üyesini kendisin atayarak muhafazakarlar lehine 9 (6-3) üyenin bulunduğu Yüksek Mahkemeye taşıyacağını açıkladı.

Rakibi Biden’a karşı, elde ettiği sonucu prestij sorunu haline dönüştüren ve yenilgiye gerekçe arayıp, ileriye dönük aktif siyasette kalabilmesi için malzame ardığı dikkat çeken Başkan Trump’ın seçim sonuçlarına ilişkin itirazlarının sonuçsuz kalması bekleniyor.

Oy sonuçlarının çok yakın çıktığı yerlerde, Trump kampanyasının da itirazıyla oyların yeniden sayılabileceği belirtiliyor.

Kongre’de son durum

Kongre’de durum Demokrat Parti Temsilciler Meclisi’nde 208 sandalye ile üstünlüğü korurlarken, Cumhuriyetçi Parti 193 sandalye çıkardı.

Kongre’nin diğer kanadı Senato’da da şu ana kadar alınan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler 48 sandalyeyle üstünlüklerini korurken, Demokratlar 46 sandalyede kalarak seçimin en büyük hayal kırıklığını yaşadılar.

Salgın başkanlık seçimini de etkiledi

Başkan Trump’ın Covid-19 salgın sürecinde uzun basın toplantılarıyla karizmasına zarar verirken, 235 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ülkede süreci iyi yönetememesi seçim sonuçlarına da yansıdığı görüldü.

Rekor katılımın yaşandığı başkanlık seçimlerinde oy kullanan seçmenlerin sayısı 158 milyonu bulurken, katılım oranı yüzde 66 oldu. Salgın nedeniyle ilk defa erken kullananların sayısı 100 milyonu geçerken, bunlardan 60 milyon seçmenin postayla oy kullanımını seçim sonuçlarının uzamasına neden oldu.

Demokratları büyük şehirler kurtardı

Kritik kuzey eyaletlerinde bir ara geride bulunan Biden, oy sayımlarında Detroit gibi büyük bir siyahi nüfusa sahip, etnik oyların yüksek olduğu büyük şehirlerde kazandığı oylarla seçimde ipi göğüsledi.

Trump’a göre tartışmasız şekilde iç ve dış politikada tecrübeli siyasetçi Biden’ın seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle, Başkan Yardımcısı olarak 8 yıl görev yaptığı Beyaz Saray’a bu kez ülkenin 46. Başkanı olarak giderken, Amerikalılar ve tüm dünya, uluslarası iklim değişimini ve coronavirüs gerçeğini kabul etmeyen, aşırı milliyetçi politikları ve söylemleriyle toplumu ve toplumları kutuplaştıran muhafazakar başkana “güle güle”, libareal Amerika’ya “merhaba” demeye hazırlanıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>