Published On: Wed, Nov 4th, 2020

ABD Başkanlık seçimlerinde ipi Biden göğüslüyor, kendisinin kazandığını ileri süren Trump yargıya başvurmayı planlıyor

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 59. ABD Başkanlık seçimlerinde, Demokrat Parti’nin adayı tecrübeli siyasetçi eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, 4 yıl Başkan olarak görev yapan, yıllık ödediği verginin 750 dolar olduğu açıklanan milyarder iş adamı Başkan Donald Trump’la girdiği seçim yarışında ipi göğüsleyerek, ABD’nin 46. Başkanı olması bekleniyor. Ancak hiçbir adayın henüz “ben kazandım” diyerek zaferini ilan edeceği bir oy oranına ulaşamadığı görülüyor.

Demokrat Parti’nin adayı Biden’ın, rakibi Trump’a karşı delege sayısında 238-213 önde olmasına ve oy sayımının henüz sonuçlanmamasına rağmen, Trump, eski manken eşin Marla Maples’dan olan kızı Tiffany Trump’ın sözlüsü Filistin doğumlu genç iş adamını da yanına alarak tüm aile üyeleriyle birlikte Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında kazandığını iddia etti.

Biden’ın 25 seçici delege sayısıyla önde olduğu sırada Trump kazandığını iddia edip, seçimin çalınmaması için Yüksek Mahkeme’ye gideceğini açıkladı. Demokrat aday Joe Biden da gece geç saatlerde seçmenlerine hitabında sabırla seçim sonucunu beklemelerini, sonuçta kazanacaklarını ifade etti.

Trump, çekişmeli eyaletlerden Georgia, Kuzey Carolina ve Pennsylvania’da seçimi önde bitirdiğini ileri sürerek, “Açıkçası, bu seçimi kazandık” iddiasında bulundu.

Demokratların seçimi çalmaya çalıştığını iddiasını da dile getiren Trump, Amerikan halkında hile yapıldığını ileri sürerek, Yüksek Mahkeme’ye gideceklerini belirtti.

Trump konuşmasında, “Önde gidiyoruz ama diğerleri başka şeyler söylüyor. En başından beri söylüyorum, bizi mahkemeye götürebilirler. Florida’da harika bir zafer kazandık.” ifadelerini kullandı.

Biden’dan sonucun beklenmesi talebi

Trump’tan önce Delaware’deki evinde gece geç saatlerde seçmenlerine hitap eden Biden ise, postayla oy kullanmanın seçim sonuçlarının açıklanmasını uzatabileceğini belirterek umutlu olmalarını söyledi. Biden “Bu seçimleri kazanma yolunda olduğumuza inanıyorum” dedi.

Kim kazanacak?

Şu ana kadar yapılan oy sayımlarında, Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden, rakibi Cumhuriyetçi Partiden Başkan Donald Trump’a karşı Seçici delege sayısında 238-213 önde olmasına rağmen, Trump’ın önde olduğu eyaletlerde kazanması durumunda kazanma şansı daha yüksek görülüyor. ANCAK Biden’ın, Trump’ın önde olduğu eyaletlerden birinde, özellikle de şu an farkın 10 binlerle ifade edildiği Michigan’da, eyaletin en büyük kenti Detroit’deki oylar sayesinde bu eyaleti kazanması halinde durum değişecektir. Biden’ın Michigan’ı da alması durumunda yeterli 270 seçici delege sayısına ulaşıp seçimi kazanma şansı oldukça yüksek buluyor. Bu da Trump’ın en büyük endişesini oluşturduğundan, Demokratların seçimi çalacağını ileri sürmesine neden oluyor.

Fotoğraf: Selçuk Acar

Donald Trump’ın kazandığı eyaletler:

Alabama, Arkansas, Batı Virginia, Florida, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Oklahoma, Güney Dakota, Güney Carolina, Nebraska, Tennessee, Missouri, Montana, Ohio, Idaho, Louisiana, Mississippi, Texas, Utah, Wyoming.

Joe Biden’ın kazandığı eyaletler:
Arizona, Colorado, Connecticut, California, Delaware, Hawaii, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New Mexico, New York, New Jersey, Illinois, Oregon, Rhode Island, Washington, Vermont, Virginia.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlarda kaldı

Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde 190-185 üye sayısıyla üstünlük sağlarlarken, Senato’da Cumhuriyetçiler 47-45 önde bulunuyorlar.

Cumhuriyetçi senatör adaylarından Lindsay Graham, Güney Carolina’da anketler Demokratların siyahi Ameirkalı Jaime Harrison’ın kazanacağını tahmin etmesine rağmen kazanan isim oldu.

Biden’ın Türk aday Ajlan Kurdoğlu’nun eyalet senatörlüğü için yarıştığı Arizona’da önde bulunuyor. Biden’ın Arizona’da kazanmasıyla, 25 yıldır ilk defa bu eyaletin rengi değişmiş olacak.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi, bölgesi olan California 12. bölgede büyük bir farkla Kongre Üyeliğine yeniden seçilirken, Meclisin azınlık lideri Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell da Kentucky’de kazanan aday oldu.

Trump’ın açıklamalarına tepkiler

Başkan Trump’ın her fırsatta, kutuplaştırıcı sert eleştirilerde bulunduğu Temsilciler Meclisini’nin Demokrat Partili kadın üyeleri, Trump’ın seçimi kazandığını ilan etmesine, sert tepki gösterdi.

New York’ta polis emeklisi erkek adaya karşı açık ara önde oy alarak yeniden Temsilcile Meclisi üyesi seçilen Demokrat Partili genç kadın Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Trump’ın seçimi kazandığını iddia etmesini soysal medya üzerinden kınarken, Trump’ı “gayrimeşru, tehlikeli ve otoriter” olarak niteledi.

Ocasio-Cortez mesajında ayrıca “Oyları say. Sonuçlara saygı göster” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat Partili Somali asıllı ilk Müslüman Kongre üyelerinden İlhan Omar da bu konuda yaptığı soysal medya paylaşımında, “Tehlikeli bir adam. Oyların sayımını durduramazsın. Bu bir diktatörlük değil” dedi.

Biden kampanyasından açıklama

Demokrat aday Joe Biden’in kampanyası yöneticisi Jennifer O’Malley Dillon, yaptığı açıklamada, eski Biden’ın, Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania eyaletlerinde beklenen zaferle Başkan Donald Trump’a karşı 2020 seçimlerini kazanma yolunda ilerlediğini söyledi.

O’Malley Dillon, açıklamasında, Biden’ın 270’ten fazla seçiciler kurulu oyu almasını beklediklerini belirterek, zaten Wisconsin’i kazandıklarını ve Nevada’yı da kazanmayı beklediklerini ifade etti.

Covid-19 salgını nedeniyle rekor düzeyindeki posta yoluyla kullanılan oyların tamamının sayımının en az cuma gününe kadar süreceği seçimde, elde edilen sonuçlarla ilgili tartışmaların uzun sürmesi beklenirken, resmi sonuçlar 6 Ocak’ta kayıtlara geçecek. Alınan seçim sonuçları ve eldeki tüm verilere göre Biden’ın ABD’nin 46. Başkanı olması ve 20 Ocak’ta yemin ederek Beyaz Saray’daki görevine başlaması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>