Published On: Fri, Oct 30th, 2020

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Ermenistan’a “misket bombası” uyarısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Ermenistan’a yasak silahların kullanımına son verme çağrısında bulundu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bugün yaptığı açıklamada, Ermeni güçlerinin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün 230 kilometre batısındaki Barda şehrine düzenlenen saldırıda uluslararası yasaklı misket bombaları ve en az bir başka tür uzun menzilli roket kullandığını bildirerek, Ermenistan’a kullanımı yasak silahları kullanmayı ve Karabağ’daki etnik güçlere bunu sağlamayı derhal bırakması çağrısında bulundu.

HRW, en az 21 sivilin öldüğü ve en az 70 sivilin yaralandığı 28 Ekim’de Barda’ya yapılan bir saldırıda, uluslararası ve yerel gazeteciler ve bölge sakinleri tarafından saldırı mahallinde ve yakınında çekilen misket bombası kalıntılarının fotoğraflarının incelendiğini ve silahlardan ikisinin bir Smerch misket bombası roketi ve bir Smerch paraşüt geciktirmeli yüksek patlayıcı parçalanma roketi olduğunu açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü açıklamasında, Ermeni güçleri Smerch çok namlulu roketatarlara sahipken, Dağlık Karabağ’daki güçlerin bu silaha sahip olmadığını belirtirken, bu nedenle, “Ermenilerin saldırıyı gerçekleştirmesi veya Dağlık Karabağ güçlerine mühimmat tedarik etmesinin muhtemel olduğu” ifadesine yer verdi.

Örgüt bu konuda yaptığı çağrıda ise “Ermenistan misket bombası kullanmayı veya bunları Dağlık Karabağ güçlerine sağlamayı derhal bırakmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde kıdemli Kriz ve Çatışma Araştırmacısı Belkis Wille yaptığı açıklmada, “Bu gaddar silahların uluslararası bir antlaşmayla yasaklanmasının bir nedeni var ve bunları bir şehir merkezinde kullanmak sivil hayata ve uluslararası hukukun aleni şekilde göz ardı edildiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Wille açıklamasında ayrıca, “Tüm ülkeler, Dağlık Karabağ savaşında misket bombası kullanmayı kınamalı ve çatışmanın taraflarını bunları kullanmayı bırakmaya çağırmalıdır.” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>