Pompeo: 5G’de rüzgarın tersine döndüğü aşikar

 WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – Ali Cinar – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 5G’de rüzgarın tersine döndüğünü belirtti.

Bakan Pompeo düzenlediği basın toplantısında, 5G’nin teknolojisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Pompeo açıklamasında şunları kaydetti:

“25’ten fazla AB ve NATO ülkesi temiz ağımızın üyeleridir ve yalnızca güvenilir satıcıları kullanma sözü verirler ve takip edilecek daha çok şey vardır. Temiz ağ ve AB 5G temiz araç kutusu arasındaki sinerji konusunda AB ile ortak bir bildiri yayınladık. Araç kutusunun benimsenmesi, temiz ağın bir parçası olma kriterlerini karşıladığından, ikisi birlikte iyi çalışıyor.”

Pompeo, AB telekomünikasyon şirketlerinin yönetim kurullarının, yüksek riskli bir 5G tedarikçisi tarafından işlenen gizlilik, veri veya fikri mülkiyet ihlallerinden kişisel olarak sorumlu olabileceğini belirtti.

Pompeo’ya göre, haziran ayında başlatılan sözde “temiz ağ” girişiminde 40’tan fazla ülke ve 50 telekom şirketi ABD’ye katıldı. 

Girişim Ağustos ayında güncellendi ve ABD aşağıdaki beş program yayınladı: 

Temiz Operatör: Çinli telekom operatörlerinin ABD ağlarına erişiminin olmadığından emin olun. 

App. Temizliği: Çin uygulamalarını ABD mobil uygulama mağazalarından kaldırın. 

Temiz Uygulamalar: Çinli akıllı telefon üreticileri, ABD’deki herhangi bir şirketin uygulamalarını önceden yüklenemeyecek. 

Temiz Bulut: Amerikan vatandaşlarının ve işletmelerinin verilerinin Çinli internet şirketleri tarafından sağlanan bulut hizmetlerinde depolanmasına izin verilmez. 

Temiz Kablo: Denizaltı kabloları aracılığıyla iletişimin Çin tarafından engellemediğinden emin olun.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.