Published On: Mon, Oct 19th, 2020

BM Genel Sekreteri Guterres: “Ateşkesin bozulması kesinlikle kabul edilemez”

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Ermenistan ve Azerbaycan son yapılan insani ateşkes anlaşmasının ihlalinden birbirlerini sorumlu tutarken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres pazar günü yaptığı açıklamada çatışma bölgesi Dağlık Karabağ ile çevresinde bulunan tüm yerleşim bölgelerine yapılan saldırıları kınadığını bildirdi.

António Guterres, BM Sözcüsü tarafından yayınlanan bir bildirisinde Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olan Gence’ye “16 Ekim’de yapılan son saldırıda yaşanan, aralarında çocuklarında yer aldığı trajik sivil kayıpları”, “kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirdiği kaydedildi.

BM Genel Sekreteri önceki beyanını yineleyerek, Hankendi, çatışma bölgesi Dağlık Karabağ ve çevresindeki yerleşimler dahil olmak üzere tüm yerleşim bölgelerine ayrım gözetmeden yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

 Rusya’nın ve 1992’de kurulan ve Minsk Grubu olarak da bilinen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın diğer liderlerinin, Dağlık-Karabağ Sorununa çatışmaların merkezindeki iki ulus arasında barışcıl bir çözümü teşvik amacıyla müdahalesi sonrasında, her iki taraf da yerel saatle Cumartesi gece yarısından itibaren başlamak üzere ateşkes konusunda anlaşmaya varmıştır.

Grubun eş başkanları Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Rusya iken, daimi üyeleri Belarus, Almanya, İtalya, İsveç, Finlandiya, Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan.

Çatışmaların devam etmesi çok üzücü

New York saatiyle Pazar günü sabah saatlerinde yayınlanan bildiride, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin, uluslararası toplumun çatışmaların derhal durdurulmasına yönelik ısrarlı çağrıların taraflarca görmezden gelinmesinden büyük üzüntü duyduğu” ifade edilmiştir.

Guterres, “Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarına yaptığı son çağrılarda, askeri operasyonlar esnasında sivillerin hayatlarını ve yaşamsal altyapıyı koruma ve korumaya özen gösterme konusunda her iki tarafın da uluslararası insancıl hukuk kapsamında yükümlülükleri bulunduğunun altını çizmiştir.” 

Bildiri, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin, insani ateşkesin 18 Ekim’de başlayacağına ilişkin son duyuruyu hatırlattığı ve her iki tarafın da bu taahhüde uymalarını ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları himayesinde gecikmesizin esaslı müzakerelere devam etmelerini beklediğine” yer vererek sona ermektedir.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>