Published On: Fri, Oct 9th, 2020

Azerbaycan-Ermenistan ateşkeste anlaştı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Bir haftayı aşkın bir süredir savaş halindeki Azerbaycan ile 27 yıldır Dağlık Karabağ’ı işgali altında tutan Ermenistan’ın, Rusya’nın arabuluculuğuyla yapılan görüşmede ateşkes konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Rusya’nın Başkenti Moskova’da Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 10 saat süren görüşmelerin ardından iki ülke arasında 27 Eylül’de başlayan Dağlık Karabağ savaşında ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

İki ülke bugün saat 00.00’dan itibaren ateşkese varılması konusunda anlaşmaya varırken, ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda görüş birliği sağlandı.

Eski Sovyetler Birliği üyesi iki ülkeyle ilişkileri güçlü olan Rusya’nın Ermenistan’da bir askeri üssü bulunuyor.

27 yıl önce Dağlık Karabağ’ı işgal edip, Azerbaycanlı Türkleri katlederek soykırım suçu işleyen Ermenistan, binlerce Azerbaycanlı’yı yerlerinden etmiş, onlardan boşalan yerlere etnik Ermenileri yerleştirmişti. Dağlık Karabağ resmi olarak Azerbaycan’ın bir parçası olmasına ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1993 yılında aldığı 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararlarında yaptığı “geri çekilme” çağrılarına rağmen, hala işgal altında ve yönetim etnik Ermeni güçlerinin elinde bulunuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>