Published On: Fri, Oct 9th, 2020

ABD’nin kuzeydoğusunda pandeminin ikinci dalga belirtileri

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan COVID-19 olarak anılan yeni tip coronavirüsünün ilk dalgasında büyük can kayıplarının yaşandığı ABD’de salgının ilk merkez üssü New York’tan sonra kuzeydoğudaki diğer eyaletlerde de vaka sayılarında büyük artış yaşanıyor.

İlkbaharda pandemiden en fazla etkilenirken, sonradan aldığı tedbirlerle virüsü kontrol altına alan ve bu başarısıyla enfeksiyon kontrolü açısından model olarak alınan ABD’nin kuzeydoğusunda, yeniden salgının ikinci dalgası sayılacak oranda vaka artışları görülmeye başladı.

Kuzeydoğudaki vaka sayılarındaki artış, eyalet ve yerel yetkililerin, gidişatı tersine çevirmek için işletmeler, okullar ve açık alanlardaki kısıtlamaları yeniden sıkılaştırma kararı almalarına neden oldu.

New York eyaletinde günlük vaka sayısı bin civarına çıkarken, eyaletin en büyük kenti New York’ta her gün yeni vaka sayısı, haziran ayından bu yana ilk kez ortalama 500’ün üzerine çıktı. New York Belediyesi, kentte bir çok bölgeyi “kırmızı alan” ilan ederek, bu bölgelerde katı kurallar uygulamaya başladı.

New York kentinde, sadece “kırmızı alan”larda olmak üzere, maske ve mesafe kuralına uymayanlara para cezasıyla birlikte restoran ve işletmeler kapatılırken, Anayasa’da garanti altına alınan düşünce hürriyetinin bir parçası görülen protesto gösterilerine bu bölgelerde ilk defa sınırlama getirildi.

New York dışında, ABD’nin diğer kuzeydoğu eyaletleri, Connecticut, New Jersey, Maryland, Massachusetts, Pennsylvania ve Rhode Island’ta da yeni virüs vakalarında önemli oranda artışlar görülüyor.

New Jersey’de hastaneye yatışlar ve enfeksiyon oranında iki katına yakın artış yaşandığı için bir çok ilçede insanları toplu halde bir araya gelmelerini engellemek, halka açık parkları ve piknik alanlarını kapatma kararı alırken, Rhode Island Valisi Gina Raimondo da, restoranlardaki sınırlamaları bir ay daha uzattığını duyurdu.

Vaka artışlarının tehlikeli şekilde arttığı Boston kentinde ise okuların açılma planı ertelendi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>