Published On: Tue, Oct 6th, 2020

Başkan adayı Biden’dan Yunanistan’ın menfaatlerine paralel yeni Türkiye çıkışı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de Demokrat Parti’nin Başkan adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden bugün yaptığı açıklamada, ABD’deki Rum lobisinin hoşuna gidecek “ABD’nin Türkiye’ye kışkırtıcı eylemlerden kaçınması için baskı yapması”nı savundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Ayasofya kararını “tersine çevirme” çağrısında bulundu.

3 Kasım’da yapılacak seçimlere 28 gün kala seçim kampanya çalışmalarına hız veren, anketlerin önde gösterdiği başkan adayı Biden, bugün bir kez daha Türkiye’yi ilgilendiren bir açıklama yaptı.

En yakın dostlarından biri Rum papazı olan Demokratların Başkan adayı Biden açıklamasında, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğe değinirken, Türkiye’nin Ayasofya kararına ilişkin görüşünü dile getirdi. Biden açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yunanistan’ın isteği doğrultusunda Ayasofya kararını geri alma çağrısında bulundu.

Doğu Akdeniz’deki gerilim

Açıklamasının başında Doğu Akdeniz gerginliğine değinen Biden şu ifadeleri kullandı:

“NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ve Avrupalı ​​müttefiklerimizin yanı sıra ABD’nin Doğu Akdeniz’deki gerilimi yatıştırma ve NATO içinde bir çatışmanın çıkmasını önleme çabalarını destekliyorum. Bölgedeki anlaşmazlıklar barışçıl bir şekilde çözülmeli ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli ve korunmalıdır.”

Biden açıklamasında, “askeri bir çatışmayı çözme mekanizması kurma anlaşması keri çatışmayı çözme mekanizması kurma anlaşması ve Yunanistan ile Türkiye arasındaki diplomatik müzakerelerin yeniden başlamasını doğru yönde atılan ve memnuniyetle karşılan adımlar” olarak değerlendirirken, Güney Kıbrıs Rum kesiminin “ABD için stratejik bir ortak” olduğunu ve Kongre’nin buraya yönelik güvenlik yardımlarına ambargonun sona erdirilmesi kararını “takdir” ettiğini ifade etti.

Trump yönetimine Türkiye’ye baskı ve Erdoğan’a Ayasofya kararından dönme çağrısı

Açıklamasında Trump yönetimine, “diplomasinin başarılı olması için Türkiye’ye bölgede Yunanistan’a karşı güç tehditleri de dahil olmak üzere başka kışkırtıcı eylemlerden kaçınması için baskı yapması”nı savunan Biden, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Ayasofya’yı camiye çevirme kararını tersine çevirmeye ve bu hazineyi eski müze statüsüne döndürerek Ortodokslar da dahil herkes için eşit erişim sağlamaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Biden daha önce yaptığı Türkiye karşıtı açıklamalarının birinde de, Osmanlı İmparatorluğu döneminde iki tarafın yaşadığı ortak trajediyi ABD’de bugünün modern Türkiye Cumhuriyeti’ne mal ederek sözde soykırım olarak anıp, Türkiye düşmanlığı yaparak kuruluşlarına milyar doları bulan bağış toplayan Ermeni lobisinin istekleri doğrultusunda, Başkan olması durumunda 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyacağını bildirmişti. Başkan Trump’tan önce ülkenin 44. Başkanı Barack Obama da seçilmeden önce seçim kampanyasına destek aldığı Ermeni lobisine aynı sözü vermişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>