Published On: Mon, Oct 5th, 2020

Beyaz Saray’daki Coronavirüs salgını: Sözcü McEnany ve iki yardımcısının testi de pozitif

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany (32) COVID-19 testinin pozitif çıktığını ve karantina sürecine gireceğini açıkladı.

Uzun süredir, ABD Başkanı Donald Trump’la görüşen herkesin COVID-19 testinin yapıldığı, ancak maske ve mesafe kurallarının uygulanmadığı toplantılara ev sahipliği yapan Beyaz Saray’da 3 Kasım’daki Başkanlık seçimlerine bir aydan daha az bir süre kala yaşanan coronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor.

Trump, eşi First Lady Melania Trump, danışman Hope Hicks ve Oval Ofis Operasyon Direktörü Nick Luna’dan sonra Beyaz Saray Sözcüsü McEnany ve yardımcıları Karoline Leavitt ve Chad Gilmartin’in de COVID-19 testi pozitif çıktı.

Söcü McEnany kendisiyle ilgili açıklamasında, koronavirüs testinin pozitif çıktığını “karantina sürecini” başlattığını bildirdi.

Başkan Trump’ın yakın çevresinde virüs taşıdığı ortaya çıkan son kişi olan McEnany açıklamasında, “Perşembe gününden bu yana her gün olmak üzere sürekli negatif test ettikten sonra, pazartesi sabahı hiçbir belirti göstermeden COVID-19 testim pozitif çıktı” dedi. McEnany daha sonra, “Son pozitif testimle karantina sürecine başlayacağım ve Amerikan halkı adına uzaktan çalışmaya devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Muhabirleri Derneği de yaptığı açıklamada, birkaç gazetecinin de Covid-19 testkinin pozitif çıktığını bildirdi.

Bu arada Beyaz Saray dışında Başkan Trump’a yakın bir çok isimin de coronavirüs testi pozitif çıktı.

Şu ana kadar, Trump’ın 2020 Başkanlık seçim kampanya yöneticisi Bill Stepien, eski danışmanlarından Kellyanne Conway ile birlikte Başkan Trump’ın televizyon tartışma program hazırlıklarına katılan eski New Jersey Valisi Chris Christie’nin de coronavirüs testi pozitif çıktı. Hafta sonu hastaneye kaldırılan Christie’nin tedavisine hastanede devam ediliyor.

Christie’den önce coronavirüs testi pozitif çıkan Trump da cuma gününden bu yana Walter Reed Askeri Tıp Merkezi adlı askeri hastanede müşahade altında tutuluyor. Trump, kendini iyi hissettiğini belirterek, arabayla hastane dışına çıkarak hayranlarına el sallamıştı.

Aklı 3 Kasım’daki seçimlerde olan Başkan Trump’ın doktorlarıyla istişare ettikten sonra bugün hastaneden taburcu olması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>