Başkan Trump, bugün taburcu oluyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Perşembe günü COVID-19 testinin pozitif çıkmasının ardından cuma günü hastaneye kaldırılan ve üç gün hastanede kalan Başkan Donald Trump bugün taburcu olacak.

Walter Reed Askeri Tıp Merkezi’nde tedavi altında bulunan Başkan Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bugün taburcu olacağını duyurdu.

Trump mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Hastaneden 18.30’da çıkıyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum. Covid’ten korkmayın. Hayatınızı domine etmesine izin vermeyin. Trump yönetimi altında çok iyi tedaviler geliştirdik. 20 yıl öncekinden daha iyi hissediyorum.”

Cuma günü oksijen takviyesi yapıldığı ortaya çıkan Trump’ın doktoru Conley, kamuoyuna şeffaf bilgi vermemesinden dolayı medya tarafından sert eleştirilere maruz kalmıştı. Başkan Trump’ın kan oksijen seviyesinin kendisine koronavirüs teşhisi konulduktan sonraki iki gün içinde iki kez düştüğü, tıbbi müdahale gerektirdiği, steroid verildiği ve durumunun başlangıçta tarif edilenden daha ciddi olabileceğini Beyaz Saray kaynakları medyayla paylaşmıştı.

Hastanede bulunduğu sürede iki ayrı video yayınlayarak destekçilerine “Ben iyiyim” mesajı veren Başkan Trump, daha büyük sürprizi pazar günü yaptı. Trump, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nden habersiz bir çıkış yaptı ve dışarıda toplanan Trump bayrakları taşıyan taraftarlara zırhlı Chevrolet Suburban içinden el salladı. Takım elbise ceketi ve yüz maskesi takan ama kravatsız Başkan Trump’ın moralinin iyi olduğu görülürken, bu sürpriz kısa tur medya tarafından sorumsuzca bir davranış olarak nitelendirildi.

Başkan Trump en son videolu açıklamasında “Çok ilginç bir yolculuk oldu” dedi. Covid hakkında çok şey öğrendim. Bunu gerçekten okula giderek öğrendim. Bu gerçek okul. Bu kitapları okuyalım okulu değil. Ve anlıyorum. Ve anlıyorum. Ve bu çok ilginç bir şey ve bunu size bildireceğim. ” dedi

4 saat içinde 18 Twitter mesajı

Başkan Trump, hastaneden çıkmadan önce 20nin üzerinde twitter mesajı yayınlayarak, seçmenlerine “oy kullanın” mesajı verdi. Sosyal Medyayı yoğun şekilde kullanan Trump, seçim döneminde en iyi hızlı ve en güvenilir iletişimin sosyal medya olduğunun altını çiziyor.

Bundan sonra ne olur?

Başkan Trump’ın, Beyaz Sarayda karantina sürecine devam ederek, Doktorların gözetiminde çalışması bekleniyor. Trump kampanyası geçici olarak mitinglerin iptalini açıklamış ancak Başkan Yardımcısı Pence’in seçim çalışmalarına aralıksız devam ettiği belirtilmişti.

Rakibi Demokrat Parti Başkan Adayı Joe Biden, Başkan Trump’a geçmiş olsun mesajı yollarken, kampanyasındaki Trump aleyhine olan videoları geçici olarak kaldırdığını açıklamıştı.

Başkan Trump ile Rakibi Biden’nin 15 Ekim’de Miami’de yapılması planlanan TV Açık Oturum programının, son gelişmelerden sonra olup olmayacağı net olmaz iken, yarın Pençe-Harris Salt Lake City’de TV karşısında açık oturumda karşı karşıya gelecekler.

ABD’de Covid-19 son durum

214 bin toplam can kaybı ve 7.6 milyon kesinleşmiş vaka ile Covid-19 salgınındaki tehlike büyüyemeye ABDde devam ediyor. Başkan Trump ve eşininde Covid-19 virüsüne yakalanması sonrası tekrar Covid-19 ile nasıl mücadele edilmesi gerektiği konuları kamuoyunda yoğun şekilde tartışılıyor

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>