Published On: Fri, Oct 2nd, 2020

Covid-19 ABD’de en üst makama ulaştı: Başkan ve First Lady’nin testi pozitif çıktı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump’la görüşen herkesin COVID-19 testi yapıldığı Beyaz Saray’da, Trump’ın kendisinin, eşi Melania Trump’ın ve danışmanlarından Hope Hicks’in COVID-19 testi pozitif çıktı.

Başkan Trump (74) Twitter mesajıyla yaptığı açıklamada, kendisini ve eşi Melania Trump’ın (50) testinin pozitif çıktığını ve Beyaz Saray’da karantinaya gireceklerini duyurdu.

Trump Twitter mesajında, “Bu gece @FLOTUS (Melania Trump) ve benim COVID-19 testim pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecimize hemen başlayacağız. Bunu BİRLİKTE atlatacağız!” ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Trump daha önce Fox News’den Sean Hannity’ye yaptığı açıklamada Beyaz Saray danışmanı Hope Hicks’in COVID-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle eşiyle birlikte test yaptırdığını ve birlikte Beyaz Saray’da karantinada olacağını belirtmişti.

Covid-19 testi pozitif çıkan Beyaz Saray Danışmanı Hicks, Trump’ın rakibi Joe Biden’la yaptığı ilk televizyon tartışması için Başkanla birlikte Cleveland’a giden isimler arasında yer almıştı.

Başkan Trump ve eşinin coronavirüs testinin pozitif çıkmasından önce virüsün semptomlarını taşıyıp taşımadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Bu arada, Trumplar ve Hicks’ten önce Beyaz Saray’da Covid-19 testi pozitif çıkan ilk kişi Başkan Trump’ın danışmanlarından Stephen Miller ile evli olan Başkan Yardımcısı Pence’in Sözcüsü Katie Miller olmuştu. Pence, pazartesi günü Trump ile birlikte Beyaz Saray yapılan koronavirüs görev gücü brifingine katılırken, Cleveland’taki televizyon tartışmasına katılmamıştı.

Seçim kampanyasını nasıl etkileyecek?

Trump’ın doktoru, başkan ve eşinin “iyileşme sürecinde Beyaz Saray’da karantinada kalacağını” teyit ederken, bu sürecin ne kadar olacağı, çiftin hastalık derecesine bağlı olacak.

Bu arada Başkan Trump’ın 14 günlük karantina sürecinde yaptıracağı yeni bir Covid-19 test sonucunun negatif çıkması halinde dahi seçimde anahtar eyaletlerden Wisconsin, Florida ve Arizona’daki seçim mitinglerini ve 15 Ekim’de yapılacak ikinci televizyon tartışmasına katılması neredeyse imkansız hale gelirken, bu konuda program iptalleri bekleniyor.

Trump’ın durumunun ağırlaşması halinde

Başkan Trump’ın ülkeyi yönetemeyecek kadar hastalanması durumunda, Başkan Yardımcısı Mike Pence görevi sürdürecek. Pence’in de bu görevi yapamaması durumunda, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin görevi devralması gerekiyor.

Bir günde, 3’ü Beyaz Saray’dan 46 bin kişinin testi pozitif

Bu arada, Beyaz Saray’da Başkan Trump, eşi ve danışmanının COVID-19 testinin pozitif çıktığının açıklandığında, bir günde ülke genelinde 46 bin kişi daha bu salgına yakalandığını öğrendi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>