Published On: Thu, Oct 1st, 2020

BM, Türkiye-Libya arasındaki deniz yetki anlaşmasını tescil etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ile Libya Hükümeti’nin 27 Kasım 2019’da imzaladığı Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nın kayıt sertifikasını yayınlayarak tescil etti.

BM yayımladığı 30 Eylül 2020 tarihli tescil belgesinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Türkiye ve Libya arasında imzalanan “uluslararası anlaşmayı BM Şartı’nın 102. Maddesi uyarınca Sekretarya’ya kaydedildiğini tasdik” ettiği belirtildi.

Türkiye ile BM’nin tanıdığı meşru Libya Hükümeti, 27 Kasım 2019’da İstanbul’da imzaladığı “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan doğan haklarının korunması amacıyla “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nı kabul etmişti.

Türkiye, iki ülkenin İstanbul’da imzaladığı anlaşmanın BM tarafından tescil edilmesi için BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu aracılığıyla BM Genel Sekreteri’ne göndermişti.

Türkiye’nin uluslararası hukuka ve deniz hukukuna göre bölgedeki faaliyetlerini kolaylaştıran Türkiye ile Libya arasındaki bu anlaşma, Doğu Akdeniz’deki bazı ülkelerin tepkisini çekerken, Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisini diplomaside “istenmeyen kişi” manasına gelen “Persona non grata” ilan etmişti. Güney Kıbrıs Rum yönetimi de, Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracağını bildirmişti. 

İki ülke arasındaki mutabakata karşı olan Yunanistan ve Mısır, anlaşmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia ediyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>