Published On: Tue, Sep 29th, 2020

İlk televizyon münazarasında Biden daha etkili göründü

CLEVELAND (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de Başkanlık seçimlerinde kararsız seçmenler üzerinde etkisi bulunan ilk televizyon tartışma (münazara) programında, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti’nin adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden Fox News televizyon kanalından Chris Wallece’in sorularını yanıtladı. Başkan Trump’ın daha baskın çıkma çabaları dikkat çeken münazarada, tecrübeli politikacı Biden’in rakibine göre daha etkili göründü.

3 Kasım 2020 Başkanlık seçimlerine katılacak Başkan Trump ve Biden, Ohio’nun Cleveland kentinin ev sahipliği yaptığı, gazeteci Chris Wallace’ın moderatörlüğündeki televizyon münazarasında, ABD’nin önemli sorunlarını yaklaşık 15 dakika süreyle tartışarak biri birilerine üstünlük kazanmaya çalıştılar.

Kaotik münazarada suçlamalar öne çıktı

Kaotik bir havada geçen tartışmada, Başkan Trump’ın daha agresif bir şekilde, “Federal gelir vergisi olarak yüz milyonlarca dolar” ödediği, “ANTIFA’nın güvenlik açısından en büyük tehdit olduğu”, “Biden’ın oğlunun denizaşırı firmalardan büyük gelir sağladığı”, başkanlığı döneminde “sera gazı emisyonlarının azaldığı” ve “posta yoluyla yapılan oylamada büyük yolsuzluklar olacağı” şeklinde daha önce çürütülmüş iddia ve suçlamalarda bulunurken, usta politikacı Biden’ın genel olarak Trump’tan daha etkili olduğu görüldü.

Biden’ın aşağılayıcı üslubu

Adayların dış politikayı konuşmadıları tartışma genelinde, Biden’in Trump’tan daha fazla argo ifadeler kullandığı dikkat çekti.

Tartışmada daha agresif ve tedirgin görünen Trump’ın söz kesmesini engellemek isteyen Wallace’ın “Sayın Başkan. Lütfen durun” sözünün ardından Biden, “Bu palyaço burdayken, konuşabilmek zor” ifadesini kullandı. Bu sırada Trump’a, “Sesini kesecek misin be adam” diye seslenen Biden, Trump’ın yönelttiği “zayıf” olma eleştirilerine, “Ben Putin’e karşı durdum, o ise Putin’in fino köpeği” ifadeleriyle cevap verdi.

Covid-19 salgını

Tartışmanın önemli bir bölümünü Covid-19 oluştururken, Trump, salgının başında erken davranıp Çin’den uçuşları yasaklaması nedeniyle Biden’ın kendisini ırkçılıkla suçladığını öne sürdü. Biden, Trump’ın salgının ne kadar ciddi olduğunu bilmesine rağmen Amerikalılara yalan söylediğini ileri sürüp, Beyaz Saray’daki bir basın toplantısında, “çamaşır suyu” şırınga edilmesi önerisini hatırlattı.

Trump’ın vergi beyannamesini açıklama sözüne Biden’ın cevabı: İnşallah

Başkan Trump, 2016 ve 2017 yıllarında sadece 750’şer dolar gelir vergisi ödediği şeklindeki iddiayı reddedip, “milyonlarca dolar ödedim” dediği tartışmada Biden, bir öğretmenin bile Trump’tan daha fazla vergi ödediğini söyledi.

Bu sırada Başkan Trump, vergi beyannamesini yakında açıklayacağını belirtirken, Biden “ne zaman?” diye sordu. Trump, “Onu göreceksiniz ve göreceksiniz” sözlerini sarfederken, Biden “İnşallah” ifadesini kullandı.

Bilindiği üzere Müslümanlar kullandığı Arapça bir kelime olan ‘İnşallah’ ifadesinin, ‘Allah izin verirse’ şeklindeki orijinal anlamının yanı sıra, gerçekleşmesi imkansız veya kolay olmayan bir şeyden bahsedilirken de alaycı bir şekilde kullanılıyor.

Ekonomi ve Trump’ın Hunter Biden iddiası

Trump’ın ekonomiyle ilgili sıkça dile getirdiği, borsanın ve yeni iş imkanında rekor artış olduğu ve en düşük işsizlik oranına sahip olunduğu sözlerine karşı, Biden, Trump’ın başkanlık döneminde “daha zayıf, daha hasta, daha bölünmüş olduk” diyerek, kendi ekonomik planında 7 milyon daha fazla iş imkanı sağlayanacağını belirtti.

Biden, Trump döneminde Çin’le önceye göre daha fazla ticaret açığı verildiğini belirttiği sırada, Trump Biden’ın oğlu Hunter Biden’a yönelik suçlamada bulundu. Trump’ın, Biden’in oğlunun Rusya’dan, Çin’den, Ukrayna’dan milyonlarca dolar aldığını iddiasında bulunduğu anlar Biden’in tartışmada en zorlandığı bölüm olarak dikkat çekti.

Biden: ‘ANTIFA bir organizasyon değil, bir düşünce

Münazaranın protesto gösterileriyle ilgili bölümünde Biden gösterilerde öne çıkan grup ANTIFA’yı savunurken, bunun bir organizasyon değil, bir fikir olduğunu, bunu FBI’ın da dile getirdiğini ifade etti.

İklim değişimi

Trump, iklim değişimi bölümünde en düşük karbon emisyonuna sahip olduğunu belirtirken, iyi “orman yönetimi”nin olması durumunda California’daki yangın probleminin olmayacağını ileri sürdü. Biden ise kendi yönetiminde ABD’nin Paris Anlaşması’na geri döneceğini ifade etti.

Başkan Trump, Demokratların ”Green New Deal” adlı planın 100 trilyon doları bulduğunu belirterek, maliyetinin yüksekliğine değinirken, Biden o planın kendisine ait olmadığını, bu konuda kendisinin ayrı bir planı olduğunu belirtti.

“Beyaz üstünlükçülüğü”nü kınayamayan Trump: “Gurulu Çocuklar, geri çekilin ve beklemede kalın”

Wallace’ın tartışmada Başkan Trump’a “beyaz üstünlükçüleri ve milis gruplarını kınamaya” istekli olup olmadığı şeklindeki sorusunu yöneltirken, bu konuda bir kınamada bulunmadan ırkçı sağcı grubu anarak “Gururlu Çocuklar, geri çekilin ve beklemede kalın” ve “Bu sağcı bir sorun değil. Bu sol kanattır.” ifadelerini kullanması tartışmada öne çıkan anlardan oldu.

Seçim sonucunu tanıma sözü

Münazaranın sonunda, modertatör Wallace’in pandemi sırasında beklenen yüksek sayıda postayla gönderilen oy pusulaları nedeniyle tüm oy pusulalarının sayılmasının günler veya haftalar sürebileceğini belirten seçim bağımsız olarak onaylanana ve tüm oy pusulaları sayılıncaya kadar erken zafer iddiasında bulunmayacağına dair sorusuna karşın, Biden bekleyeceğini belirten, Başkan Trump’ın söz vermeyi reddettiği dikkat çekti.

Trump bu konudaki soruyu cevaplamak yerine şunları kaydetti:
“Beni destekleyenleri sandık başına gitmeye ve çok dikkatli izlemeye çağırıyorum, umarım bu adil bir seçimdir. Adil bir seçimse, yüzde 100 hazırım.”

Sonuç olarak, Başkan adaylarının bu geceki ilk televizyon münazarası, Başkan Trump’ın yeniden kazanabilmesi için 2016’da Hillary Clinton’a karşı tutumunda olduğu Biden’a agresif şekilde aşağılama ve suçlamalarda bulunmasının bu kez işe yaramayacağı ve daha etkili söylem ve politikalara ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Başkan Trump’ın eşi “First Lady” (Baş Hanımefendi) Melania Trump ve Joe Biden’ın eşi Jill Biden da salonda bulunduğu tartışma öncesinde Biden’ın ekibinin, yarım saat aralıklarla iki mola verilmesi talebi Trump’ın ekibi tarafından kabul edilmezken, Trump’ın ekibinin Biden’da dışarıyla iletişim sağlayan bir cihaza sahip olup olmadığının incelenmesi isteği kabul görmedi.

Biden tv tartışması sırasında bağış rekoru kırdı

Bu arada, Biden’ın seçim kampanya ekibi, münazaranın yapıldığı gece 10:00-11:00 arasında 3 milyon 800 bin dolar bağış toplanarak bugüne kadarki “en yüksek bağış topanılan bir saatlik süre rekoru” kırıldığını bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>