Published On: Mon, Sep 28th, 2020

ABD’den Dağlık Karabağ açıklamaları

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile birlikte Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısıyla başlayan iki ülke arasındaki çatışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Başkan Trump basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, iki ülke arasındaki gerginlikten haber olduğunu belirterek, gelişmeleri dikkatli şekilde izlediklerini bildirdi. Trump, ”O bölgede çok iyi ilişkilerimiz var. Çatışmaları durdurabilecek miyiz? Bakacağız.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da iki ülkeye Minsk Grubu müzakerelerine geri dönme çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise bu konuda yaptığı açıklamada, ABD’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki askeri harekat haberlerinden dolayı “alarma” geçtiğini ve her iki tarafı da düşmanlıkları derhal durdurmaya çağırdığını bildirdi.

Ortagus açıklamasında, “ABD, dışardan tarafların artan şiddete müdahil olmasının duruma yardımcı olmayacağına ve sadece bölgesel gerilimi tırmandıracağına inanıyor. Tarafları bir an önce Minsk Grubu eş başkanlarıyla çalışarak, müzakerelere dönmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti’nin Başkan adayı ve eski ABD Başkan Yardımcısı Biden da yaptığı açıklamada, düşmanlıkların daha geniş bir çatışmaya dönüşebileceğini belirterek, Trump yönetimine, ateşkes hattı boyunca daha fazla gözlemci bulundurma ve Rusya’nın “her iki tarafa da alaycı bir şekilde silah sağlamayı bırakması” konusunda çaba göstermeye çağırdı.

Önceki gün Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlarken, Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve Ermenistan’ın yıllar önce işgal ettiği 6 köyü işgalden kurtarmıştı. Ermenistan’ın saldırıların 6 Azerbaycan vatandaşı Türk yaşamını yitirirken, 26 kişi yaralandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>