BM’nin Genel Kurul üst düzey yıllık toplantı haftası Covid-19 gölgesinde başladı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Bu yıl ilk defa bir Türk diplomatın, Büyükelçi Volkan Bozkır’ın başkanlık yaptığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun yıllık üst düzey toplantı haftası, Covid-19 salgını tedbirleri çerçevesinde, liderlerin New York’a gelmeden video mesajlarıyla katıldıkları BM’nin 75. yıldönümü anma toplantısıyla başladı.

Bir haftayı aşan üst düzey toplantı haftasının ilk gününde ve Dünya Barış Günü’nde yapılan, BM Genel Kurul Başkanı Bozkır’ın yönettiği 75. yıl dönümü oturumunun ana teması “İstediğimiz gelecek, ihtiyacımız olan Birleşmiş Milletler” oluşturdu.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan BM Genel Kurul Başkanı Bozkır, konuşmasında BM’nin çoğulculuğuna ve tarafsızlığına vurgu yaptı.

Daha sonra Genel Kurul kürsünden salona hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’nin sadece üyeleri güçlü olduğu kadar güçlü olduğunu ifade etti.

Toplantıda bir çok ülke lideri gibi Türkiye adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın da bir mesajı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, BM’nin içinde bulunulan sorunlara karşı yetersiz kaldığına değinirken, BM sitemine yönelik eleştirilerini dile getirerek, BM Güvenlik Konseyi reformunun gerekliliğine vurgu yaptı.

Bu arada toplantıda salgın nedeniyle kürsüde konuşan her delegenin konuşmasından hemen sonra mikrofonun bulunduğu bölüm bir BM çalışanı tarafından dezenfekte edildikten sonra bir sonraki ülke temsilcisi diplomat kürsüye çıktığı görüldü.

Liderler salı gününden itibaren sanal yolla dünyaya hitap edecekler

22 Eylül Salı günü başlayacak ve bir haftayı aşacak bu yılki üst düzey toplantılarının tamamına yakını, BM tarihinde ilk defa Genel Kurul salonunda liderlerin video mesajlarının yayınlanmasıyla sanal yolla gerçekleştirilecek.

Ülke liderleri yıllık konuşmalarını salı gününden itibaren sanal olarak yapmaya başlayacaklar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da BM Genel Merkez binasının mimarının ülkesi Brezilya ilk sırada ve ev sahibi ülke ABD ikinci sırada konuşmalarını yapacak. ABD’den sonra 3. sırada konuşmacı olacak ise Türkiye olurken, Türkiye adına Erdoğan dünyaya seslenecek.

New York’taki salgın tedbirleri ve BM’nin salgın nedeniyle aldığı karar gereği BM Genel Kurul yıllık üst düzey toplantıları, organizasyonun tarihinde ilk defa, yabancı delegelerin New York’a gelmeden, konuşmalarının kaydedildiği videoların salonda yayılanması şeklinde yapılacak.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.