Published On: Sat, Sep 19th, 2020

ABD’de kadın hakları mücadelesiyle efsaneleşen liberal kadın yargıç Ginsburg hayatını kaybetti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Yüksek Mahkemesi’nin 4 üyeli liberal kanadın lideri, kadın hakları ve cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelesiyle bilinen kadın yargıç, liberal kadınların idol ismi Ruth Bader Ginsburg (87) vefat etti.

1999’da kolon kanseri tedavisi gören ve 2009’da erken evre pankreas kanseri ameliyatı olan Ginsburg bir süredir tedavi gördüğü “metastatik pankreas kanseri komplikasyonları” nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kendisinden 12 yıl önce atanan ilk kadın yargıç Sandra Day O’Connor’un ardından göreve atanan ikinci kadın yargıç ünvanına sahip olan Ginsburg, 9 üyeli mahkemenin en yaşlı üyesi olarak kadın hakları ve cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelesiyle öne çıkarken, liberal kadınların idolü olmuştu.

Başyargıç John G. Roberts Jr. Yargıç Ginsburg’un vefatı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Ulusumuz tarihi bir hukukçutu kaybetti” ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

“Yargıtay’da biz değerli bir meslektaşımızı kaybettik. Bugün yas tutuyoruz, ancak gelecek nesiller Ruth Bader Ginsburg’u bizim onu tanıdığımız şekliyle, yorulmak bilmeyen ve kararlı bir adalet şampiyonu olarak hatırlayacağından eminiz.”

1933’te Brooklyn’de doğdu, 1954’te Cornell Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesine Hukuk Fakültesine girdiı. Eşiyle birlke New York’a taşındıktan sonra, Columbia Üniversitesi’ne transfer olarak buradan hukuk diplomasına sahip oldu.

1970’lerde Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin Kadın Hakları Projesi’nin yöneticisi olarak, cinsiyet ayrımcılığına karşı anayasal koruma sağlanmasına yardımcı olan bir dizi davayı mahkemeye taşıyan Ginsburg, 1993 yılında dönemin Başkanı Bill Clinton tarafından Yüksek Mahkeme’ye atanmadan önce, bir süre üniversitede ders verirken, kadın hakları avukatlığı yapmıştı.

Cinsiyet eşitliği konusundaki mücadelesiyle bilinen Ginsburg’un hayatı, “On the Basis of Sex” filmiyle beyaz perdeye de aktarılmıştı.

Yüksek Mahkeme yargıçları Başkan tarafından belirlenirken, Senato’nun onayının alınmasından sonra bu göreve atanan yargıçlar görevini ömür boyu sürdürüyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçilere yeni bir tartışma konusu

2016 kampanyası sırasında Trump’ı eleştirmesiyle de bilinen Ginsburg’un vefatı, Başkanlık seçimlerine iki aydan az bir sürenin kaldığı ve ülkede derin bir kutuplaşmanın hakim olduğu döneme denk gelirken, Başkan Donald Trump boşalan Yüksek Mahkeme koltuğuna yeni bir yargıç atama imkanına kavuşmuş oldu. Trump’ın yeni bir yargıç atamasıyla mahkemenin muhafazakar kanadı güçlenerek, mahkeme iyice “sağ”a kaymış olacak. Başkan Trump, daha önce Yüksek Mahkeme’nin iki muhafazakar üyesi, Neil M. Gorsuch ve Brett M. Kavanaugh’u atamıştı.

Başkanlık seçimi gibi, yargıç seçiminin de çekişmeli geçmesi ve Başkan Trump’ın olabildiğince en kısa sürede bir atama girişiminde bulunması bekleniyor.

Photo: Chase, Washington DC.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>