Başkan Trump açıkladı; ABD’de nisana kadar herkes Covid aşına kavuşmuş olacak

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, nisan ayına kadar her Amerikalı için yeterli koronavirüs aşısı üretilmiş olacağını bildirdi.

Başkan Trump Beyaz Saray’da bugün düzenlediği gecikmeli basın toplantısında, ABD’nin yıl sonundan önce en az 100 milyon koronavirüs aşı üreteceğini ve nisan ayına kadar da her Amerikalıyı aşılamaya yetecek miktarda aşının üretilmiş olacağını söyledi.

Başkan bu konudaki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Her ay yüz milyonlarca doz aşı mevcut olacak ve nisan ayına kadar her Amerikalı için yeterli aşı olmasını bekliyoruz ve daha sonraki aşamada teslimatın da geldiği gibi hızlı yapılacağını bile belirtebilirim”

ABD’de Covid-19 aşısı yarışında büyük aşama kaydederek önde bulunan Pfizer ve Moderna firmaları Trump’ın son açıklamalarıyla ilgili henüz herhangi bir beyanda bulunmadılar. ABD’de aşı geliştiren üç firma aşının son deneme aşamasında bulunuyor.

Bu haftanın başlarında, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), herhangi bir Covid-19 aşısının halkın kullanımı için onaylandığında tüm Amerikalıların aşıya ücretsiz ulaşabilmesi için kapsamlı bir plan hazırlarken, Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri de aşının dağıtılmasına yönelik bir taslak hazırladı. Bu taslağa göre aşı, sağlık çalışanları, yaşlılar ve önceden sağlık sorunları olan kişiler ilk önce aşılanacak ve aşı dört aşamada dağıtılacak. Listenin sonraki sıralarında ise evsiz barınaklarındaki çalışanlar, öğretmenler, cezaevlerindekiler gelirken ardından çocuklar ve genç yetişkinlere yapılacak.

Trump’ın aşı konusundaki açıklama ve yorumları, bulaşıcı hastalık uzmanları ve bilim adamlarının, aşının yeterince test edilmeden onaylanması için Beyaz Saray’ın bu konuda karar verenler üzerinde bir baskı oluşturacağı yönünde endişeli olmalarına neden oluyor.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.