Published On: Thu, Sep 17th, 2020

İsrail’in BAE ve Bahreyn antlaşması ve anlaşmadaki 10 nokta

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Beyaz Saray’da önceki gün katıldığım, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmaları imza töreni, ev sahibi Başkan Donald Trump’ın, seçim öncesi Amerikalılara adeta, dış politikada sonuca giden iş bitirici bir lider görüntüsü vermeye çalıştığı bir halkla ilişkiler (pr) etkinliğine dönüştü.

Beyaz Saray bahçesinde askeri törenle karşılanacak devlet temsilcileri için hazırlık vardı.

Beyaz Saraya daha girmeden, Beyaz Saray’ın yanındaki ve önündeki cadde sabahın erken saatlerinde yıkanmaya başlamıştı.

Ortadoğulu büyük bir gazeteci ordusu da Beyaz Saray’daki programı izlemek üzere hazırlanmışlardı.

Törene ev sahipliği yapan Başkan Trump, önce Bahreyn daha sonra BAE Dışişleri Bakanlarını, ardından da İsrail Başbakanı Netanyahu’yu karşıladı. 700 kişinin katıldığı tören adeta Başkan Trump’ın seçim kampanyasına hizmet eden bir PR törenine döndü.

 Başkan Trump “Tarihin seyrini değiştirmek üzere buradayız. Yıllar süren ayrışma ve çatışmanın ardından yeni bir Ortadoğu’nun doğuş sürecini başlatıyoruz”

 Israil Başbakanı Netanyahu “Bugün tarihi bir gün. Yeni bir barışın doğusunu müjdeliyor. Karşı karşıya olduğumuz tüm zorluklara rağmen bu önemli günü takdir edelim.Başkan Trumpa liderliği için teşekkür ediyorum”

 BAE Dışişleri Bakanı “ABD liderlik göstererek Ortadoğu’da olumlu bir rol üstleniyor. Bugün imzaladığımız anlaşma bunun göstergesi”

 Bahreyn Dışişleri Bakanı: “ABD Başkanı Trump;a ve AE Veliaht Prensi Bin Zayed’e teşekkür ederim dedi”

 10 Önemli Nokta:


 – Trump’ın tüm ekibi hazır bulunurken,ABD’de birçok Yahudi Kuruluşunun temsilcisi de imza törenine misafir olarak katıldı.

 – Trump, Netanyahu’ya Beyaz Saray’ın anahtarını hediye ederken, tüm ülke temsilcilerini kısada olsa oval ofiste imza töreni öncesi ağırladı.

 -Bahreyn ve BAE temsilen sadece Dışişleri Bakanlarının imza törenine katılması gözlerden kaçmadı

 -Israil Başbakanı Netanyahu ve eşini,Başkan Trump ve eşi kapıda karşıladı

 – Liderler İngilizce, İbranice ve Arapça olmak üzere üç dilde hazırlanan normalleşme için anlaşma metinlerine imza atar iken, ayrıca 3 ülke “Abraham Accords adı verilen metne de ortak imza attı.

 -Trump’a yakın medya imza törenini büyük bir zafer olarak verirken ,Trump’a karşıt olan medya ise bu imza törenin barış değil ekonomik anlaşma olarak vermesi dikkat çekti

 -Başkan Trump’ın damadı Kushner,İsrail’in 22 Arap ülkesi ile barış yapma hedefi için çalışacaklarını belirtirken,Başkan Trump net olarak sırada 5 ülke ile anlaşma olabilir sinyali verdi

 – 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.Bundan sonra sıradaki ülkenin Uman olacağı belirtiliyor.

 – Beyaz Saray’da imza töreni devam ederken İsrail’in güneyinden siren sesleri yükseldi.Israilde büyük bir mutluluk olduğunu dile getirebiliriz

 -Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, İsrail’in Ortadoğu’da askeri üstünlüğünden emin olmak istediklerini belirterek, İsrail’in BAE dahil arap ülkelerine askeri mühimmat vermesini istemediklerini dolaylı olarak vurguladı.

 İmza törenindeki konuşmalar öncesi, katılımcılar ile Türkiye’yi de konuştuk. Başkan Trump ikinci dönem seçilir ise, acaba Türkiye-Israil arasında normalleşme neden olmasın diyen birçok kişinin olduğunu söyleyebilirim.

 Başkan Trump’ın İsrail odaklı Ortadoğu politikasında İsrail’in sadece Ortadoğu’da değil dünyada İsrail’in önemli bir konuma getirilmesi için tüm gücü ile çalıştığını hatırlatmakta fayda var.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>