Published On: Sun, Sep 13th, 2020

ABD şimdi de yangınlar yüzünden nefes alamıyor

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin California, Oregon ve Washington eyaletlerindeki çıkan yangınlarında can kaybı sayısı 33’e yükselirken, 50’den fazla kişinin kayıp olduğu belirtildi.Yangınlar ayrıca bir çok bölgede de halkın nefes almasına engel olurken, devam eden coronavirüsü gibi yeni bir halk sağlığı problemine yol açıyor.

ABD’de durdurulamayan coronavirüsü salgınına paralel devam eden sosyal adalet ve ırksal eşitlik amacıyla düzenlenen “Nefes Alamıyorum” ve “Siyahilerin Hayatları Değerlidir” protestolarının ardından bir haftadır etkili olan orman yangınları, ülkede yeni bir kabusa dönüştü.

10 binlerce kişinin tahliye edilmesine neden olan Batı Yakası’ndaki yangılar yüzünden bugüne kadar 33 kişi hayatını kaybetti. Yangınlar California’da 22, Washington’da bir kişi ve Oregon da 10 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Can kayıplarıyla ilgili yapılan en son açıklamada, Oregon eyaletinde bulunan Jackson County Şerif ofisi, Ashland bölgesindeki orman yangınında dört kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Yerel yetkililer bu hafta başında çıkan yangında 50 kadar kişinin kayıp olduğunu ve can kaybı sayısını artabileceğini belirttiler.

Bir çok bölgede arkasında büyük bir enkaz ve gri bir manzara bırakan yangınlar, etkili olduğu bir çok yerde nefes aldırmayan duman örtüsüyle de halk sağlığına ciddi derece tehdit oluşturuyor.

Dumanın etkili olduğu bölgelerde halkın, dumanın evine girmesini önlemek için kapı pervazlarının altına havlu vb malzemelerle birlikte, dumandan etkilenmemek için salgınla birlikte yaygınlaşan N95 maskelerini bu kez evlerinde dahi takmak zorunda kaldıkları görülüyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>