ABD’de coronavirüs gölgesinde 11 Eylül anmaları

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de 11 Eylül saldırılarının 19. yıldönümünde, Başkan Donald Trump, Pennsylvania, Shanksville yakınlarındaki “93 Seferli Uçuş Ulusal Anıtı”nda bir törene katılırken, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden’ın da bulunduğu New York’taki anma töreninde yer aldı. Salgın nedeniyle Pence ve eski Biden’in dirsek tokalaşması yaptıkları törende salgın tedbirleri uygulandı.

ABD’de ulusal ve uluslararası sonuçları olan ve adeta bir dönemin başlangıcı olan 11 Eylül saldırılarının 19. yıl anma törenleri, ülkede yeni ve daha büyük bir ulusal kriz sayılacak ve 200 bine yakın kişinin yaşamına neden olan coronavirüs salgın dönemine denk geldi.

3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimlerine iki aydan daha az bir sürenin kaldığı haftada yapılan anma etkinlikleri çerçevesinde Pennsylvania, Shanksville yakınlarındaki 93 Seferli Uçuş Ulusal Anıtı’ndaki törene katılan Başkan Trump, burada bir konuşma yaptı. Trump konuşmasında, “Uçuş 93’ün kahramanları, tehlike ne olursa olsun, tehdit ne olursa olsun, Amerika’nın her zaman ayağa kalkacağını, ayakta duracağını ve savaşacağını sonsuz bir hatırlatmadır” ifadesini kullandı. Demokrat Parti’nin adayı Biden de, Pennsylvania’daki anıta öğleden sonra bir anma ziyaretinde bulunacak.

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen törende Başkan Yardımcısı Pence, Biden’la salgın nedeniyle dirsek tokalaşması yaparken, törene katılan diğer üst düzey davetlilerin de tokalaşmadığı, tokalaşanların ise dirsek tokalaşması yaptığı görüldü. New York Valisi Andrew Cuomo, Belediye Başkanı Bill de Blasio başta olmak üzere eyaletin ve New York kentinin bir çok üst düzey yetkilisi de yer aldı.

New York’taki saldırılarda hayatını kaybedenlerin isimlerinin okunduğu törende, Biden ve Vali Cuomo yan yana dururken ara ara ayak üstü konuşmaya daldıkları görüldü. Törene, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve saldırıların olduğu dönemde New York Valisi olan George Pataki de katıldı.

11 Eylül saldırıları, terör örgütü El-Kaide’ye bağlı olduğu açıklanan eylemcilerin kaçırdığı uçakların New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan İkiz Kulelere ve Virginia’daki Pentagon binasına içindeki yolcularla birlikte intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen koordineli sinsi saldırılar sonucunda uçaklardaki 2 bin 996 masum ile birlikte olayı gerçekleştiren 19 hava korsanı hayatını kaybetmişti.

10 milyar doların üzerinde maddi hasarın meydana geldiği saldırılar, havalimanlarından ofis binalarına kadar farklı mekanlarda günlük yaşamla birlikte ABD’nin dış politikasını ve güvenlik algılarını derinden etkilerken, Irak ve Afganistan savaşlarına ve Ortadoğu’nun istikrarasızlaştırılmasına yol açmıştı. Saldırılar ayrıca, başta ABD’de olmak üzere dünya genelinde, DAEŞ’in oluşturulmasından önceki ilk ve en büyük İslamofobya etkilerine neden olan olaylar olarak da tarihe geçmişti.

(Fotoğraf: Hasan Akkuş, New Jersey, 11 Eylül 2020. Turkish Journal)
, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.