Published On: Mon, Sep 7th, 2020

Rusya: Yunanistan Avrupa’daki ortağımız

Share This
Tags

İSTANBUL – Doğu Akdeniz’deki kriz sürerken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ı destekleyen bir açıklama yaptı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesinin Türkiye-Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazır olduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’la ilk resmi ilişkilerin kurulmasının yıl dönümünde yaptığı açıklamada Yunanistan için “Avrupa’daki geleneksel ortak” ifadesini kullandı.

Moskova’nın, Yunanistan’ın yanında yer aldığı mesajı veren Ruysa Dışişleri Baknalığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’nın 19. yüzyıl başlarında Yunanistan’ın bağımsızlığına yaptığı önemli katkı, Yunan halkı tarafından geniş çaplı bir kabul görüyor. Yunanistan 27 Aralık 1991’de Rusya’yı SSCB’nin devamı olarak tanıdı”

Açıklamada, “Atina bizim Avrupa’daki geleneksel ortağımızdır. İlişkimizin temeli, Rusya ve Yunanistan arasında ruhani ve kültürel medeniyet akrabalıklarından gelen karşılıklı sempatiye dayalı” ifadelerine yer verilirken, iki ülke arasındaki karşılıklı iş birliğinin gelişerek devam ettiği ve yüksek etkileşim dinamiklerinin sürdürülmesi için karşılıklı çaba gösterildiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca iki ülke arasında bankacılık, ulaşım, nakliye, gıda üretimi ve işleme sektörüyle birlikte inşaat ve yüksek teknolojiler, enerji ve turizm alanlarında işbirliğine değinilirken, 50’den fazla anlaşma imzalandığını belirtildi.

Lavrov: Arabulucu olmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kıbrıs Rum yönetiminin en büyük gazetelerinden biri olan Phileleftheros’a yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ile Yunanistan arasında arabulucu olmaya hazır olduğunu bildirdi.

Lavrov açıklamasında, Kıbrıs’ın güney tarafına yakın zaman için bir ziyaret gerçekleştireceğini aktarırken, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkinin hiçbir şekilde Moskova-Lefkoşa ilişkilerini etkilemeyeceğini ifade etti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>