Türkiye Karadeniz’de zengin doğalgaz yatağı buldu

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘müjde’ olarak Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu, 2023’te halkın kullanımına sunulacağını söyledi.

İstanbul’daki Dolmabahçe çalışma ofisinde bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin “tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de” gerçekleştirdiğini bildirdi.

Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz 2020’de Tuna-1’de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiğini söyledi.

Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Fatih Sondaj Gemimiz hepimizi gururlandırdı. Tuna-1 olarak bilinen ve bizim Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken tüm test analiz mühendislik çalışmaları tamamlandı. Sakarya Gaz Sahasına bismillah” dedi.

Erdoğan açıklamalarının sonunda “Bu sürece öncülük eden Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e ekipleri ile birlikte teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

En çok doğalgaz nerede üretiliyor?

Küresel enerji piyasalarında geçen yıl en fazla doğalgaz üreten ülke 920,9 milyar metreküple ABD olurken, dünya genelinde piyasaya sunulan doğal gazın yüzde 23,1’i ABD’de üretildi. İkinci sırada 679 milyar metreküplük üretimle Rusya bulunurken, üçüncü sırada üretimde 244,2 milyar metreküple İran yer aldı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.