Joe Biden yol arkadaşı olarak kadın ve siyahi kökenli Harris’i seçti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de Demokrat Parti’nin 2020 Başkan adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başkan Yardımcılığı için Güney Asya kökenli siyahi kadın aday California Senatörü Kamala Harris’i seçti.

Demokrat Partili eski Başkan Barack Obama dönemlerinde iki dönem Başkan Yardımcılığı yapan Biden, kendisiyle birlikte 3 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçim yarışına girecek Başkan Yardımcısı adayını açıkladı.

Biden açıklamasında, “Kamala Harris’in Donald Trump ve Mike Pence’e karşı bu savaşı götürmeme ve ardından Ocak 2021’den itibaren bu ulusa liderlik etmeme yardım edecek en iyi kişi olduğuna karar verdim.” ifadesini kullandı.

Biden, 55 yaşındaki California Senatörü Harris’in yol arkadaşı olacağını bildirdiği açıklamasıyla, daha en başından bu yana ilan ettiği gibi kadın ve siyahi kökenli bir adayla katılacağını da teyit etmiş oldu. Harris, ülke tarihinde ilk siyahi ve Güney Asya kökenli Amerikalı kadın aday olarak ABD Başkan Yardımcılığı yarışında yer alacak.

Başkan Trump’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne Yargıç Kavanaugh’un atanmasıyla ilgili Kongre’deki oturumlarda sert tutumu ve sorularıyla partideki yıldızı parlayan Senatör Harris, Senato’dan önce 2003’de San Francisco Bölge Savcılığına, 2010’da da California Başsavcılığına seçilmişti.

Harris, 2016 yılında Senato’ya seçilirken, ABD Senatosu’nda görev yapan ikinci siyahi kökenli siyasetçi olmuştu.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.