BM Genel Sekreteri Guterres’ten ‘mümkün olan her şekilde’ Lübnan’a BM desteğini sürdürme sözü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Beyrut Limanı’nda meydana gelen ölümcül patlamanın ardından acil yardımı desteklemek ve harekete geçirmek için yoğun şekilde çalıştıklarını belirttiği açıklamasında, Lübnan halkının efsanevi gücünün yeni bir testle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Üst düzey BM yetkililerinin de katıldığı sanal brifingde konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, durumun sahada nasıl geliştiğini ve BM’nin yardımcı olmak için ne yaptığını ayrıntılı olarak açıkladı. 

Konuşmasında, “Binlerce kişi artık evsiz  ve üç hastane çalışamaz halde bırakılırken, diğer ikisi ciddi hasar gördü.” diyen Guterres,  “Şok dalgaları şehrin her yerinde – ve aslında tüm Akdeniz’de hissedildi” ifadesini kullandı. Guterres, “ekonomik, sosyal ve diğer yankılanmaların bir süre daha devam edeceğini” sözlerine ekledi.

Genel Sekreter Guterres konuşmasında “Lübnan’daki tüm muhtaç insanlara, özellikle kriz zamanlarında en savunmasız olan kadınlara ve kızlara güçlü uluslararası destek çağrısında bulunuyorum” ifadesini kullanırken, yardım sağlayan ülkelere teşekkür etti ve bağışçıları “çabuk ve cömertçe” hareket etmeye çağırdı.

Patlamanın kesin nedenini belirlemek ve “Lübnan halkının talep ettiği” sorumluluğu yerine getirmek için “güvenilir ve şeffaf bir soruşturma” çağrısında bulunan Guterres, Lübnan’da uzun vadeli siyasi reforma da ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Genel Sekreter Guterres, “Lübnan’ın muazzam bir ruhu ve iradesi var”  ifadesiyle birlikte Lübnan yalnız olmadığının da altını çizdi.

Toplantıya başkanlık eden BM Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, “hızlı ve geniş kapsamlı” insanı müdahalenin üç aşamadan ilkinde olduğunu söyledi. İkincisi, kurtarma ve yeniden yapılanmanın “milyarlarca dolara mal olacağını ve bir kamu ve özel finansman karışımını gerektireceğini”, üçüncüsünün ise zaten COVID ile şiddetlenen Lübnan’ın önceden heyecan verici sosyo ekonomik krizine yanıt vermek olacağını söyledi.

BM Genel Kurul Başkanı Tijjanı Muhammad-Bande, geçen haftaki patlamanın yıkıcı etkisinin “uluslararası toplumun [Lübnan] halkının yanında durmasını zorunlu hale getirdiğini” vurguladı.

BM Lübnan İnsani Yardım  Koordinatörü Najat Rochdi ise konuşmasında,”Bugün size Orta Doğu’da küçük bir ülkeden hüzün dolu bir şekilde hitap ediyorum … ama yine de her ihtimalin ötesinde hayatta kalma ve çaba gösterme iradesine sahip” ifadelerini kullandı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.