ABD, 4. seviyedeki küresel seyahat uyarısını kaldırırken, Türkiye’ye COVID-19 uyarısında bulundu

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ile yapılan istişarenin ardından mart ayında ilan ettiği ve vatandaşlarına uluslararası seyahat yapmamaları tavsiyesinde bulunan 4. seviye “küresel seyahat uyarısı”nın kaldırıldığını açıklarken, Türkiye’ye seyahat edeceklere COVID-19 uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni tip coronavirüsü Covid-19 nedeniyle 19 Mart’ta Amerikan vatandaşlarına uluslararası seyahat yapmamaları şeklinde yaptığı küresel seyahat uyarısını 4 ay sonra kaldırdığını bildirdi.

Bakanlıktan bugün yapılan yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile iş birliği içinde, 4. seviye Küresel Seyahat Uyarısını kaldırıyoruz” ifadesine yer verildi.

Salgının “öngörülemez” doğasından dolayı, ABD vatandaşlarının hala seyahat ederken dikkat etmesi gerektiği belirtilen açıklamada, ABD vatandaşlarının seyahat etmek istediği bölgelere yönelik gerekli uyarıları, bakanlığın web sitesinden bulabilecekleri belirtildi.

Türkiye’ye seyahat için 3. Seviye uyarısı

Bakanlık bu açıklamanın ardından, Türkiye’ye seyahatI tekrar düşünün uyarısında bulundu. Bakanlığın uyarısında, “Covid-19 vaka artışı” ve “bazı bölgelerdeki terör tehditi”nin vurgulandığı dikkat çekti.

CDC’nin, Covid-19 gerekçesiyle yaptığı Seyahat Sağlık Uyarısı’na göre Türkiye’ye seyahati 3. seviyede tutan bakanlık, Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırı yakınlarına terörizm tehlikesi nedniyle uyarısı seviyesinin 4 olduğunu duyurdu.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.