Published On: Sun, Aug 2nd, 2020

SpaceX’in uzaya gönderdiği ABD’li astronotlarından Dünya’ya tarihi iniş

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketi ile 30 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken Dünya’ya dönerken, 45 yıl sonra bir ilk gerçekleşti.

ABD’li astronotlar, Florida’nın doğu kıyılarına doğru ilerleyen Isaias Kasırgası’ndan etkilenmemek için Meksika Körfezi’nde bir noktaya başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Astronotlar, 19 saatlik yolcuğun ardından kapsül saatte yaklaşık 560 kilometre hızla alçalırken, 5500 metre yükseklikte ilk paraşüt sistemi açıldı. Daha sonra kapsülü yavaşça suya indiren diğer paraşüt sistemi 1800 metre irtifada devreye girerken, astronotlar, suya yapılan inişin ardından kurtarma tekneleri ile sudan çıkarıldı.

SpaceX Genel Müdürlüğü’ndeki Misyon Kontrol merkezi, inişle ilgili yaptığı açıklamada, “Dünya gezegenine tekrar hoş geldiniz ve SpaceX’i uçurduğunuz için teşekkürler. Bu gerçekten bizim onur ve imtiyazımızdı” ifadelerine yer verildi.

Bu arada, eski bir NASA yetkilisi tarafından yönetilen bir Houston firmasının, 2021 sonbaharında uzay istasyonuna üç müşteri göndermek için SpaceX ile ortaklık kurarken, Boeing firmasının da, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir “taksi hizmeti” başlatmayı planlıyor.

Bu tarihi inişle, NASA astronotları, 45 yıl sonra ilk uzay seferini gerçekleştirmiş olurken, SpaceX firması insanları uzaya taşıyan ilk ticari uzay aracıyla başarılı bir misyona imza attı.

NASA astronotları daha önce inişini, 24 Temmuz 1975’te Pasifik Okyanus’una yapmışlardı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>