ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yaptırım talep eden tasarıyı onayladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Temsilciler Meclisi, iki partinin desteğini alan Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle yaptırım talep eden kararı, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) bir parçası olarak onayladı.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Adam Kinzinger ve Demokrat Kongre Üyesi Abigail Spanberger’in 16 Temmuz’da sunduğu Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını talep “Rus silahlarının ihracatına karşı mücadele yasası” adlı 7639 sayılı karar, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda 125 “hayır” oyuna karşılık 295 “evet”e oyuyla NDAA’nın bir parçası olarak kabul edildi.

Başkan Donald Trump’ın “veto” tehdidinde bulunduğu 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın Senato’daki oylamasının ise bu hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Tasarının yasalaşması için Kongre’nin diğer kanadı Senato’da da kabul edilmesi ve Başkan Trump tarafından imzalanması gerekiyor.

Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması sonrasında ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmanın yanı sıra 1,2 milyar dolar ödenerek Türkiye’nin satın aldığı 6 adet F-35 savaş uçağını da teslim etmedi. ABD buna, F-35 savaş uçaklarının gizli bilgilerinin Rusya tarafından öğrenilmesi riskini ve S-400’lerin NATO sistemleriyle uyumlu olmamasını gerekçe göstermişti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.