Published On: Wed, Jul 15th, 2020

ABD’den Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketlerinin çalışanlarına vize kısıtlaması

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei ve diğer Çinli teknoloji şirketlerinin çalışanları için vize kısıtlamalarına gidileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Pompeo, bugün yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisi’nin insan hakları ihlallerinin dünyada ilk sıralarda yer aldığını belirterek, başta Huawei olmak üzere Çinli teknoloji şirketlerinin çalışanları için vize kısıtlaması uygulanacağını duyurdu.

Bakan Pompeo açıklamasında, Dışişleri Bakanlığının, Göçmenlik ve Milliyet Kanunu çerçevesinde “ABD’nin dış politikasına zarar vereceğine” inandığı kişileri ülkeye kabul etmeme hakkı olduğunu belirtirken, “Bugün, Dışişleri Bakanlığı, küresel çapta insan hakları ihlallerinde bulunan rejimlere materyal sağlanan Çinli teknoloji firmalarının bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getiriyor.” ifadesini kullandı.

Pompeo, yaptırıma maruz kalan firmaların başında gelen Huawei’yi siyasi muhalifleri sansürleyen ve Sincan’daki kamplarda büyük çaplı gözaltılar yapan Çin Komünist Partisinin “bir kolu” olarak gördüklerini belirtirken, tüm dünyadaki telekomünikasyon şirketlerine uyarı niteliğinde şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın dört bir yanındaki telekomünikasyon şirketleri kendilerini dikkatle değerlendirmelidir. Huawei ile iş yapıyorlarsa, insan hakları ihlalleri ile iş yapıyorlardır”

Bakan Pompeo Çin’le ilgili başka bir açıklamada ise “İster TikTok veya diğer Çin iletişim platformları, uygulamaları ve altyapısı olsun, bu yönetim, (Trump yönetimi) Amerikan halkının bilgilerinin Çin Komünist Partisi’nin eline geçmesini önleme gereksinimini ciddiye aldı” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>