ABD’deki Covid-19 dramı: Morgların dolduğu Teksas ve Arizona eyaletinde de soğutuculu tır römorku kullanılacak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’den tüm dünyaya yayılan yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınında henüz birinci dalgayı atlatamayan ABD’de, New York kentinden sonra, Teksas ve Arizona’daki bir çok kent de hastane morglarının dolması nedeniyle soğutuculu tır römorklarını geçici morg olarak kullanacak.

ABD’deki Covid-19 salgının ilk dalgası, erken açılan ve sosyal mesafe kurallarının sıkı uygulanmadığı Arizona, Teksas ve Florida gibi ülkenin güney eyaletlerinde devam ederken, ülkeden 8 gün içinde dördüncü kez rekor vaka sayısına ulaşıldı.

Son bir günde 61 bin 834 vakanın görülmesiyle 3 milyon 480 bini aşan Covid-19 vaka sayısına ulaşılan ABD’de salgından bir önceki gün 787 kişinin yaşamını yitirmesiyle bugüne kadar bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayısı 138 bini geçti.

Teksas eyaletinde, 275 bin vaka sayısına ulaşılırken, bugüne kadar 3 bin 322 kişi salgın dolayısıyla yaşamını yitirdi. 131 bin vakanın görüldüğü ve bugüne kadar 2 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği Arizona’da da hastanelerdeki yoğun bakım yatak yatak kapasitesinde yüzde 90 doluluk oranına ulaşıldı.

Teksas ve Arizona eyaletinin bir çok kentinde hastane morglarındaki doluluk oranlarının da 90’ları bulduğu ve bu nedenle geçici morg olarak soğutuculu tır römorklarına ihtiyaç olduğu bildirildi.

Teksas’ın San Antonio kenti Belediye Başkanı Ron Nirenberg de soğutuculu tır römorklarının talep edildiğini ve ilçedeki hastane yataklarının sadece yüzde 10’unun müsait olduğunu söyledi.

Salgının yükselen eğride devam ettiği Cumhuriyetçi eyaletler Teksas ve Arizona’da kullanılacak olan, yaklaşık 40’a yakın cesedi koruyan soğutuculu tır römorkları daha önce dünyada ve ABD’de salgının merkezi üssü iken bugün kontrol altına alınarak, can kaybı sayısının sıfıra indiği New York’ta geçici morga olarak kullanılmıştı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.