Başkan Trump’tan Çin’e “Hong Kong yaptırımı” imzası

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- ABD Başkanı Trump, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Ulusal Güvenlik Kanunu’nu yürürlüğe sokması nedeniyle, Çinli yetkililerle iş yapan bankaların cezalandırmasını içeren bir kararı imzaladığını bildirdi.

Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi bölümünde basın toplantısı düzenleyen Başkan Trump konuşmasında, Çin’e Hong Kong’un özerkliğini ihlal etmesi nedeniyle yaptırım içeren bir kararı imzalayıp Kongre’ye gönderdiğini açıkladı.

Başkan Trump’ın Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Ulusal Güvenlik Kanunu’nu yürürlüğe sokması nedeniyle imzaladığı karar, Çinli yetkililerle ve Hong Kong’un özerkliğini ihlal etmeye yardımcı olan diğer kişilerle iş yapan finans kurumları için yaptırımlar öngörüyor.

Başkan Trump’ın imzaladığı karar, Çinli yetkililerle iş yapan bankaların cezalandırmasını içeriyor. Çinli yetkililer ve Hong Kong’un özerkliğini ihlal etmeye yardımcı olan diğer kişiler ve kentte herhangi bir sorun yaşadığı tespit edilenlerle iş yapan finans kurumları için yaptırımlar gerektiriyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien geçen hafta yaptığı açıklamada, Çin’in Hong Kong kararı nedeniyle, bu ülkeye yaptırım uygulanabileceğinin sinyalini verirken, Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany de geçen haftaki günlük basın toplantısında, “Çin’e yönelik yeni adımları yakında duyacaksınız.” ifadesini kullanmıştı.

Çin’in güvenlik yasasını Hong Kong’un 1984 anlaşması kapsamında sahip olduğu özgürlüklere bir tehdit olarak gören ABD bu nedenle Hong Kong’a “Çin anakarası gibi” muamele edileceğini belirtiyor.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.