Published On: Tue, Jun 23rd, 2020

Başkan Trump’tan anıtları yıkanlara 10 yıla varan hapis cezası gözdağı

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de bu hafta Kongre, siyahi Amerikalı George Floyd’un ölümünün ardından ülkenin polis teşkilatına yönelik reformları oylamaya sunması beklenirken, Başkan Donald Trump, göstericilerin köleliği hatırlatan anıtları bir bir yerlerinden sökenlere 10 yıla varan hapis cezasını içeren bir kararname imzalayacağını belirterek, göstericilere gözdağı verdi.

ABD’de siyahi Amerikalı George Floyd’un 25 Mayıs’ta gözaltına alınırken hayatını kaybetmesi sonrası ülkede patlak veren ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestoları azalarak da olsa kararlı şekilde devam ederken, göstericiler köleliği hatırlatan anıt ve heykelleri bir bir yerlerinden söküyor.

Başkan Trump salı günü yaptığı açıklamada, heykel ve anıtları yıkmaya çalışanlara 10 yıla varan hapis cezasını öngören bir  başkanlık kararnamesi imzalayacağını duyurdu.

Göstericiler en son Başkent Washington DC’de Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Park’ta bulunan Andrew Jackson’ın heykelini yıkma eyleminde bulunmuşlardı.

Yerlerinden sökülen heykel ve anıtların çoğu, ülkenin İç Savaşı’ndan gelen isyancı Konfederasyon’a saygı niteliğinde eserlerden oluşurken, Demokratlar ve göstericiler bu tür sembollerin köleliği çağrıştırdığı için beyaz üstünlükçüleri yanlış bir şekilde onurlandırılması olarak değerlendiriyorlar.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>