Published On: Sat, Jun 20th, 2020

Savcı Berman, doğrudan Başkan Trump’ın emriyle görevden alınmış

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın ilgilendiren davalarla birlikte, Halkbank’ın soruşturmasını yürüten New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi Başsavcısı Geoffrey Berman’ın istifa etmediği Başkan Trump’ı görevine son verdiği bildirildi.

ABD Adalet Bakanı William Barr dün yaptığı, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Berman’ın görevinden istifa ettiğini açıklamasının bugün de Adalet Bakanlığı ile Savcı Berman’ın yönetimindeki ülkenin en önde gelen federal savcılığı arasındaki yasal hesaplaşmada yaşanan son kriz nedeniyle Başkan Trump’ın emriyle görevden alındığını açıkladı.

Adalet Bakanı Barr, İranlı iş adamı Rıza Sarraf ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davalarını açan Başsavcı Preet Bharara’nın yerine yaklaşık iki buçuk yıl önce atanan Berman’ın istifa ettiğini açıklamıştı.

Bakan Barr, Başsavcı Berman’ın yerine Trump’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ı New York’un Güney Bölgesi Başsavcılığı görevine aday göstermeyi planladığını belirtti.

Berman’ın yerine atanacak adayın Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu, başkanlığını Lindsay Graham’ın yaptığı Senato Adalet Komisyon’unun onayını alması gerekiyor.

Başkan Trump’ın avukatı Michael Cohen’in hapse girmesiyle sonuçlanan davayla birlikte, Trump’ın diğer avukatı ve New York’tan yakın tanıdığı arkadaşı Rudolph Giuliani’yle ilgili de soruşturma başlatan ve aralarında Halkbank’ın da olduğu bir çok önemli davanın savcısı Berman, istifadan haberi olmadığını konuyu bakanlığın basın açıklamasından öğrendiğini belirtmişti. 

Bolton’un kitabı sorun oldu

Bu arada, Başkan Trump’ın “vatan hainliği”yle suçladığı, tüm çabalara rağmen yayınlanmasını durduramadığı kitabını pazartesi günü çıkaracak olan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da kitabında bu konuya kısmen değindiği dikkat çekiyor. Diplomaside ABD’nin güç kullanılmasını savunarak “şahin” diplomatlığıyla öne çıkan Cumhuriyetçi kökenli Bolton kitabında 2018’de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Trump arasında, İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla Halkbank ile ilgili bir görüşme gerçekleştirildiği ve Trump’ın Erdoğan’a savcıların Obama’nın adamları olduğunu, sorunun çözümü konsunda Erdoğan’a güvence verdiğini ileri sürüyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>