Published On: Sat, Jun 20th, 2020

Trump’la ilgili davalarla birlikte Halkbank’ın da soruşturmasını yürüten federal savcı Berman görevden alındı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Adalet Bakani William Barr, ülkenin en stratejik federal mahkemesi, New York Güney Bölge Mahkemesi’nde Başsavcı olan ve Başkan Trump’ı da ilgilendiren davalarla birlikte, Halkbank’ın soruşturmasını yürüten Geoffrey Berman’ın görevinden istifa ettiğini açıklarken, Berman “haberim yok görevimin başındayım” dedi.

İranlı iş adamı Rıza Sarraf ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davalarını açan Başsavcı Preet Bharara’nın yerine yaklaşık iki buçuk yıl önce atanan Berman da Trump yönetimi tarafından görevinden alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Adalet Bakanı Barr, Başsavcı Berman’ın istifa ettiğini Trump’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ı New York’un Güney Bölgesi Başsavcılığı görevine aday göstermeyi planladığını belirtti.

Barr açıklamasında, Başsavcı Berman’a bugüne kadarki başarılı görevinden dolayı teşekkür ederken, Beyaz Saray, Clayton’ın New York Güney Bölgesi Başsavcılığı için Senato’dan onay alana kadar, görevi 3 Temmuz’dan itibaren New Jersey Bölgesi Başsavcısı Craig Carpenito’nun vekaleten yürüteceğini bildirdi.

Savcı Berman: İstifa etmedim

Başkan Trump’ın avukatı Michael Cohen’in hapse girmesiyle sonuçlanan davayla birlikte, Trump’ın diğer avukatı ve New York’tan yakın tanıdığı arkadaşı Rudolph Giuliani’yle ilgili de soruşturma başlatan ve aralarında Halkbank’ın da olduğu bir çok önemli davanın savcısı Berman, istifadan haberi olmadığını konuyu bakanlığın basın açıklamasından öğrendiğini belirtti. Berman bu konudaki açıklamasında, “İstifa etmedim ve etme niyetim de yok. Ancak Başkan tarafından önerilen bir aday Senato tarafından onaylanınca görevimden ayrılacağım.” ifadelerini kullandı.

Berman ayrıca, elindeki soruşturma dosyalarını aynı hızla sürdüreceğini belirtti.

Bolton’un kitabındaki iddiası

Bu arada, Başkan Trump’ın tüm çabalarına rağmen yayınlanmasını durduramadığı kitabını pazartesi günü çıkaracak olan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da kitabında bu konuya kısmen değindiği dikkat çekiyor. Diplomaside ABD’nin güç kullanılmasını savunarak “şahin” diplomatlığıyla öne çıkan Cumhuriyetçi kökenli Bolton kitabında 2018’de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Trump arasında, İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla Halkbank ile ilgili bir görüşme gerçekleştirildiği ve Trump’ın Erdoğan’a savcıların Obama’nın adamları olduğunu, sorunun çözümü konsunda Erdoğan’a güvence verdiğini ileri sürüyor.

Karara tepkiler

New York Eyaleti’nin siyahi Amerikalı Demokrat Partili Başsavcısı Letitia James, Berman’ın görevden alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Savcı Berman’ın ani bir şekilde değiştirilmesinden “endişeli” olduğunu belirtti. Seçimle göreve gelen Eyalet Başsavcısı James, federal savcı Berman’ın yerine gelecek yeni savcı “bağımsız” olması gerektiğini belirterek, “yeni savcı bağımsız şekilde hukukun üstünlüğünü savunmalı” ifadelerini kullandı.

ABD Senatosu’ndaki azınlık lideri Demokrat Partili Senatör Chuck Schumer de konuyla ilgili sosyal medya açıklamasında “Başkan Trump’ı öfkelendiren şey nedir? Bu Başsavcı tarafından daha önce atılmış bir adım mı yoksa hala devam eden bir dava mı?” ifadelerine yer verdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>