ABD Yüksek Mahkemesi’nden Trump’ın DACA kararına engel


WASHINGTON – ABD Yüksek Mahkemesi bir kez daha, Başkan Donald Trump’ın ülkeye çocuk yaşta yasa dışı şekilde giren ve “Dreamers” olarak bilinen yüz binlerce göçmene sınır dışı muafiyeti tanıyan kısaca DACA olarak bilinen programın sonlandırılmasını isteyen Başkanlık kararnamesini hukuka uygun olmadığına karar verdi.

ABD’de kanunların Anayasaya uygunluğunu denetleyen ABD Yüksek Mahkemesi, Başkan Trump’ın mevcut DACA programının yürürlükten kaldırılması içeren Başkanlık kararnamesinin 4’e karşı 5 oyla hukuk dışı olduğuna kararına vardı.

Yüksek Mahkemenin kararıyla, DACA kapsamında bulunan ve çoğu Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinde dünyaya gelmiş genç yaştaki 649 bin göçmenin sınır dışı edilmekten muaf olmaya devam ederlerken, yenilenebilir iki yıllık çalışma izni alma hakkına sahip olabilecekler.

California ve New York gibi göçmenler için sığınak (sanctuary) özelliğindeki bir çok eyalette, insan hakları kuruluşları ve DACA programına kayıtlı göçmenler Trump’ın programı sonlandırma planını engellenmesi için dava açarken, California, New York ve Washington DC’deki alt mahkemeler, DACA’nın yürürlükte kalmasından yana kararlar almıştı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.