Published On: Thu, Jun 18th, 2020

Irak’tan Suriye’ye geçişlere izin tasarısı BM Güvenlik Konseyi’nde

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, milyonlarca Suriyeli sivilin coronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde 6 ay boyunca insani yardım sağlanmasına yardımcı olacak Irak’tan Suriye’ye geçişlere izin veren bir tasarı sunuldu.

Ocak ayında, Rusya ve Çin’in muhalefeti nedeniyle Irak ve Ürdün’den Suriye’ye noktaları maddesinin çıkarılmasıyla sadece Türkiye’deki iki sınır kapısından Suriye’ye 10 Temmuz’a kadar 6 aylık izin veren BMGK tasarısının kabul edilmesinden sonra son aylarda etkili olan salgın nedeniyle Irak’tan geçişlere de izin verilmesini içeren tasarı yeniden gündeme geldi.

Almanya ve Belçika çarşamba günü BMGK’ya, 10 Temmuz’a kadar geçerli olan Türkiye’den Suriye’ye geçişlerin onayını bir yıl daha uzatacak ve 6 aylık süreyle Irak geçişine izin verecek yeni karar taslağı sundu.

Taslak metin aynı zamanda konseye, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Suriye’deki coronavirüsün etkilerini değerlendirerek 6 ay daha Irak geçiş onayını genişletme seçeneği de sunuyor.

BM’deki Suriye tasarılarında veto yetkisini kullanan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “Kapanmış sınır kapılarının açılması için zamanınızı boşa harcamayın” ifadesini kullanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>