Türk diplomat Bozkır, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanı seçildi; BMGK’nın yeni üyeleri belli oldu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Türkiye’den ilk defa Büyükelçi Volkan Bozkır, bir yıl süreyle yürütülen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanlığına seçildi. Sonucu merakla beklenen BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yeni dönem üyeliklerinin seçiminde ise Hindistan, Meksika, Norveç ve İrlanda 2020-2020 dönemi için üyelik kazanırken, Norveç ve İrlanda ile aynı grupta yer alan Kanada üyelik hedefine ulaşamadı.

BM’de bugün 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammed-Bande’nin başkanlığında, BM’nin 75. Genel Kurul Başkanı, Güvenlik Konseyi’nin yeni dönem geçici üyelerinin ve Ekonomik ve Sosyal Konseyin üyelerinin seçimleri gerçekleştirildi.

Seçimler, 29 Mayıs 2020 tarihli 74/755 sayılı karar uyarınca, eş zamanlı olarak yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgını sırasında genel kurul toplantısı yapılmadan gizli oylama prosedürüne göre adaylar tek tek salona girerek oylarını kullandılar.

BM’nin 75. Dönem Genel Kurul başkanlığı için yapılan oylamada, Türkiye’nin adayı TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve eski Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, 178 üye ülkenin oyuyla Genel Kurul’un 75. oturumunun başkanlığına seçildi.

BM’ye finansal katkı payını ödeyemeyen üye ülkelerden Venezuela, borcunu ödeyemediği için oy hakkını kaybetmesi yüzünden seçimde oy kullanmazken, başkanlık sırası Batı Avrupa ve Diğer Devletler (WEOG) grubundan Türkiye’de olması nedeniyle tek aday gösterilen Bozkır 178 ülkenin oyuyla BM 75. Genel Kurul başkanlığına seçildi.
3 ülkenin geçersiz oy kullandığı oylamada, 11 ülke de çekimser oy kullandı. Daha önce Kırbıs Rum kesimi, Ermenistan ve Yunanistan Türkiye’nin adaylığına karşı olduklarını belirtmişlerdi.

15 Eylül’de görevi BM 74. Genel Kurul Başkanlığı görevini yürüten Nijeryalı diplomat Bande’den devralacak Bozkır, daha önce 24. 25. ve 26. dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekilliği, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve 62. hükümette Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci ve 64. hükümette de AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevlerinde bulunmuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyeleri seçildi

Genel Kurul’daki günün sonucu merakla beklenen oylamasında ise Hindistan, İrlanda, Meksika ve Norveç, 1 Ocak 2021’den başlayarak 2 yıllık bir süre için BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçildi.

BM’nin en demokratik meşru organı BM Genel Kurulu’ndaki sonucu önceden belli olan tek adayın oylamaya girdiği yeni dönem başkanlık seçiminden sonra aldığı kararların bağlayıcılığı nedeniyle BM’nin en güçlü organı Güvenlik Konseyi’nin 2021-2022 döneminde görev yapacak 5 üyenin seçimi yapıldı.

Oylamada, Hindistan 184, Meksika 187, Norveç 130, İrlanda 128 oy alarak adaylık hakkı kazandılar.

Afrika Devletleri grubunda yarışan adaylar 78 oy alan Cibuti ve 113 oy alan Kenya üyelik için gerekli 3’te 2 çoğunluğu elde edemediler.

Norveç ve İrlanda ile aynı grupta bulunan Kanada üyelik yarışında kaybeden ülkeler arasında yer aldı.

Ekonomik ve Sosyal Konsey Üyeleri

BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) için yapılan seçimlerde ise en fazla oyu alan Arjantin, Avusturya, Bolivya, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Guatemala, Endonezya, Japonya, Liberya, Libya, Madagaskar, Meksika, Nijerya, Portekiz, Solomon Adaları, İngiltere ve Zimbabve’den oluşan 18 ülke, 1 Ocak 2021’den itibaren 3 yıllık bir dönem için ECOSOC üyeliğine seçildi.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.