Published On: Sun, Jun 7th, 2020

ABD’de protestocuların isteği doğrultusunda reform kararları alınmaya başladı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Minneapolis kentinde beyaz Amerikalı bir polisin siyahi Amerikalı George Floyd’u gözaltına almaya çalıştığı sırada boğarak ölümüne neden olmasının ardından ülke genelinde ırk ayrımcılığına karşı eylemler hız kesmeden devam ederken, ABD’de protestocuların isteği doğrultusunda reform niteliğinde kararlar alınmaya başladı.

Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan yağma eylemleri dururken, polis şiddeti ve ırk ayrımcılığına karşı barışçıl protesto gösterileri ülke genelinde hız kesmeden devam ediyor.

Yağma eylemleri yüzünden gece sokağa çıkma yasağı kararı alan New York City, yağmaların sona ermesi nedeniyle bir haftalık yasağı normal süresinden bir gün önce sona erdirirken, protestocuların istekleri doğrultusunda önemli kararlar almaya başladı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio pazar günü yaptığı basın toplantısında, 38 bin polisin görev yaptığı New York Emniyet Müdürlüğü’nün fonlarından bir kısmını gençlik gruplarının desteklenmesi için kullanılacağını açıkladı.

Yağmaların yaşandığı New York kentinde, Demokrat Partili Belediye Başkanı Blasio, Ulusal Muhafız askerlerinin görev yapması için yetkilendirmede bulunmazken barışçıl protestoları destek vermişti.

Basın toplantısında polis memurlarının disiplin kayıtlarının koruyan gizlilik yasalarında reform yapılması çağrısını tekrarlayan Blasio, ABD’de göçmenler için sayılı sığınak kentlerden biri olan New York’ta genelde göçmenlerin hayatını kazandığı sokakta satış yapanlardan artık NYPD’nin sorumlu olmayacağını ve bu görevin başka bir sivil kuruma verileceğini bildirdi. Blasio bu konudaki açıklamasında, sokakta satış yapanları, son zamanlarda anlaşılması zor Amerikan rüyasının bir çeşidini deneyenler olarak yorumladı.

Bir buçuk milyondan fazla kişinin açlık sınırında yaşadığı ve coronavirüsü salgınından dolayı büyük can kayıplarıyla birlikte ekonomik olarak da büyük bir yıkım yaşayan New York’ta, NYPD’den bazı fonlarının gençlik girişimlerine ve sosyal hizmetlere aktırılması “derin eşitsizliklerin” üstesinden gelmek için “daha ​​derin reformların” bir parçası olarak kabul ediliyor. Bu konuda daha kapsamlı yeni reformların yapılması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>