Published On: Sat, Jun 6th, 2020

ABD’de polisin görevi kötüye kullanma suçlarına alışılmadık hızla cezalar verilmeye başladı

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Minneapolis kentinde beyaz Amerikalı bir polisin siyahi Amerikalı George Floyd’u gözaltına almaya çalıştığı sırada boğarak ölümüne neden olmasının ardından ülke genelinde ırk ayrımcılığına karşı eylemler hız kesmeden devam ederken, ABD’de polisin görevi kötüye kullanma suçlamalarına karşı daha önce görülmedik bir hızla karşılık verilmeye başladı.

Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan yağma eylemleri gün geçtikçe azalırken, polis şiddeti ve ırk ayrımcılığına karşı barışçıl protesto gösterileri ülke genelinde hız kesmeden devam ediyor.

ABD’de başta Minneapolis olmak üzere ülke genelindeki emniyet müdürlükleri ve kanun yapıcılar, polisin görevi kötüye kullanma suçlamalarına karşı daha önce görülmedik bir hızla karşılık cezalar vermeye başladı.

Olayların başlamasına neden olan Minneapolis’te Floyd’un ölümünden sonra Emniyet Müdürü Medaria Arradondo, Floyd’un boğarak ölümüne neden olan polis memuru Derek Chauvin’i ve orada olup da olaya müdahale etmeyen üç memurunun görevine son verdi. Olayla ilgili soruşturma açılırken olaya karışan tüm polisler tutuklanarak adalete teslim edildiler.

Florida’nın Fort Lauderdale kentinde, pazar günü protestolar sırasında, diz çökmüş bir protestocuyu yere iten polis memuru bir gün sonra idari izne alındı.

Floyd’un ölümünden bir kaç gün sonra ünlü boksör Muhammed Ali’nin memleketi Kentucky’nin Louisville kentinde, iki polis memurunun bir siyahi Amerikalı’ya ateş ederek ölümüne neden olmasından hemen sonra, Louisville Belediye Başkanı kentin Emniyet Müdürü’nün görevine son verirken, iki memur idari izne alındı. Olayda iki polis memuru ateşe ateşle karşılık verdiklerini belirtirken, vücut kameralarını açmadıkları bildirildi.

New York’ta 75 yaşındaki bir protestocu iterek düşüren polisin görevi askıya alınırken, olayla ilgili soruşturma açıldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>