Washington’da gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Minneapolis’te beyaz Amerikalı bir polisin siyahi Amerikalı George Floyd’u gözaltına almaya çalıştığı sırada boğarak ölümüne neden olmasının ardından başlayan protesto gösterilerinde şiddet tırmanmaya devam ederken, Başkent Washington’da gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Minneapolis’te kentin tamamına yayılan protestolar ülke genelinde barışçıl gösterilerin ötesine geçerek anarşi ve kaos görüntülerine sahne oluyor.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, Beyaz Saray etrafında toplanan yüzlerce göstericinin şiddet eylemlerinde bulunmasının ardından kentte 23:00’dan pazartesi 6:00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

Washington Metropol Polis Müdürlüğü ekiplerine destek destek için Ulusal Muhafız askerleri de destek veriyor.

Bu arada, Minneapolis ve Los Angeles’ta da gece sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor.

New York’ta 347 gözaltı, 33 polis yaralandı

New York Emniyet Müdürlüğü’nün (NYPD) verdiği bilgiye göre, New York’ta son 24 saat 345 kişi gözaltına alınırken, eylemlerde bugüne kadar 47 polis aracını kullanılamaz hale getirildi. 33 polisin hafif şekilde yaralandığı olaylarda bir çok mağaza ve bankanın camları kırıldı.

New York’taki bir çok mağaza yağma tehlikesi nedeniyle, akşam saatlerinden önce camlarına tahtalarla kaptamaya çalıştıkları görüldü.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York Valisi Andrew Cuomo, Ulusal Muhafız askerlerinin eyalette gerektiğinde şiddeti bastırmak üzere hazır beklediğini belirtirken, şu an için acil durum ilanına sıcak bakmadığını bildirdi.

Vali Cuomo bugünkü basın toplantısında siyahi Amerikalıların ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirirken, sorunun sokağa çıkıp, yıkıp yakmakla olmayacağını, şiddet değil, reformla yapılarak çözüleceğini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.