ABD’de bir çok kentte “acil durum” ilan edildi; Pentagon, 28 yıl sonra ilk defa ayaklanma yasası çerçevesinde askeri polisi devreye sokmayı planlıyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de, Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un polis tarafından göz altına alınma sırasında beyaz Amerikalı polis tarafından boğularak hayatını kaybetmesiyle başlayan protesto gösterileri şiddet eylemlerine dönüşürken, bir polis aracının yakıldığı Georgia eyaletinde olayların bastırılması için “acil durum” ilan edildi. Pentagon, 1807 Ayaklanma Yasası çerçevesinde 28 yıl sonra ilk defa, Minneapolis’te görev yapması için asker polisi (jandarma) devreye sokmayı planlıyor.

Georgia’nın Atlanta kentinde protestocular bir polis aracını ateşe verirken, CNN Genel Merkezi’ni camlarını kırdılar. Protestolarda şiddetin artması üzerine Georgi Eyalet Valisi Brian Kemp olağanüstü hal ilan ederek, Ulusal Muhafız güçlerini olaylara müdahale için yetki verdi.

Los Angeles Polis Teşkilatı, protestoların şiddet eylemlerine dönüşme ihtimali yüzünden halktan evlerinden çıkmamasını ve iş yerlerinin kapatılmasını istedi.

Detroit’deki protesto gösterisinde 19 yaşında bir genç hayatını kaybetti

Ülke genelinde protesto gösterileri devam ederken, Detroit’teki protestolarda bir can kaybı yaşandı. Gösteriler sırasında kalabalığa ateş edilmesi sonucunda 19 yaşında bir genç yaşamını yitirdi.

New York’ta polis eylemcilere göz açtırmadı

New York’taki olaylarda polis, şiddet girişimlerini önlemek için göstericilere göz açtırmazken dün olduğu gibi bugün de bir çok kişiyi gözaltına aldı. Brooklyn’deki göstericiler boş bir polis aracına kundaklamaya kalkarken, aracı kullanılamaz hale getirdiler.

New York’taki protestolarda polis 200 göstericiyi gözaltına aldı.

Pentagon 28 yıl sonra ilk defa jandarmayı devreye sokacak

Pentagon’un daha önce en son 1992’de Los Angeles’ta siyahi Amerikalı Rondney King’in polis tarafından darp edilmesinden sonra çıkan şiddet eylemlerini bastırmak için devreye soktuğu askeri polisin 1807 Ayaklanma Yasası çerçevesinde olası isyan girişimlerini bastırması planlandı.

AP’nin haberine göre Pentagon, Fort Bragg, Kuzey Carolina’daki ve Fort Drum, New York’taki askerlere, hazır olmaları ve çağrılmaları durumunda dört saat içinde konuşlandırılmaları emri verdi. Fort Carson, Colorado’daki ve Fort Riley, Kansas’taki askeri birliğinden askerlerin de gerektiği 24 saat içinde hazır olacakları belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.