Published On: Fri, May 29th, 2020

BM Güvenlik Konseyi’nde Çin’e Hong Kong tepkisi

Share This

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ABD ve İngiltere, bugün yapılan kapalı sanal toplantıda Çin yönetiminin Hong Kong’a yeni Ulusal Güvenlik Yasası’nı uygulama planını gündeme getirirken, Çin ve BMGK’da bu ülkeyle birlikte haraket eden Rusya, ABD’nin siyahi Amerikalılara karşı aşırı güç kullanımı nedeniyle eleştirilmesini istedi.

Çin’de yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin, tüm uyarılara rağmen, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak olan Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etmesinin ardından BM’de cuma günü bir kez daha ‘Soğuk savaş’ dönemini hatırlatan Doğu-Batı çekişmesi yaşandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Hong Kong’un artık “Çin’den artık bağımsız olmadığını”n kabul edilmesi gerektiğini içeren açıklamasından sonra ABD konuyu BMGK’ya taşıdı.

15 üye ülkeli BMGK’da bugün yapılan kapalı sanal toplantıda, üye ülkeler video konferans yöntemiyle bir araya geldiler.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft Çin’in Hong Kong’a yönelik en son planıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Milyonlarca Hong Kong vatandaşının sahip olduğu ve hak ettiği insan haklarını ve onurlu yaşam biçimini savunmak için onurlu bir tavır mı alacağız? Yoksa Çin Komünist Partisinin uluslararası hukuka aykırı davranışına ve Hong Kong halkı üzerindeki iradesini zorlamasına izin mi vereceğiz? ”

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Jonathan Allen de bu konudaki açıklamasında, Çin’in yeni mevzuatının özgürlükleri kısıtlama riski taşıdığını belirterek, “Hong Kong’daki mevcut derin bölünmeleri daha da kötüleştireceğinden son derece endişeliyiz.” ifadesini kullandı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun ise, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in iç meselelerine müdahale etmek için Hong Kong’u kullanması şeklindeki her türlü girişimin başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.

Toplantıda Çin’in yanında yer alan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Dmitry Polyanskiy de BMGK toplantısının ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında, “ABD içerde kalabalıkları acımasızca dağıtırken, Çin’in Hong Kong’da barış ve düzeni sağlama hakkını neden reddediyor?” ifadesini kullandı.

Çin’in bölgede yeni bir ulusal güvenlik yasası uygulama kararıyla, Hong Kong’da siyasi suçlara ilişkin kovuşturma ihtimali artarken, kararın bölge halkının haklarının korumasına yönelik taahhütlere zarar vereceği belirtiliyor.

Çin’in kararının Hong Kong’un özerkliğine gölge düşürürken, BM’nin de kabul ettiği Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu’nun hükümlerine de aykırı olarak olduğu dikkat çekiyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>