Published On: Wed, May 27th, 2020

SpaceX’in ilk mürettebatlı misyonu; NASA’nın on yıl sonra ABD topraklarından ilk astronotlu uçuşu cumartesi gününe ertelendi

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – SpaceX ve NASA, 2011 yılından beri ABD topraklarından uzaya ilk kez astronot gönderip, SpaceX ilk mürettebatlı uçuşunu gerçekleştirerek bugün tarih yazmayı planlarken, uçuş hava muhalefeti nedeniyle cumartesi güne ertlendi.

SpaceX firmasının mart ayındaki insansız olarak Demo-1 uçuşundan sonra, nisan ayında yapılması planlanan ilk insanlı uçuş olan Demo-2 uçuşu yaşanan kazanın ardından 27 Mayıs’a ertelenmişti. Bugünkü erteleme kararının şimşek ihtimali yüzünden alındığı bildirildi.

Bir sonraki uçuş denemesi cumartesi günü 15:22 da yapılırken, bunun da ertelenmesi durumunda, bir sonraki girişim Pazar günü 15: 00’a kalacak.

Erteleme kararı, Başkan Donald Trump’ın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne gitmesinden sonra alındı.

NASA, bu misyonuyla SpaceX firmasının 8 yıldır aktif şekilde kullandığı kapasiteli Falcon 9 roketi üzerindeki Crew Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonuna iki astronot gönderecek.

Fırlatılışın başarılı olmasıyla, SpaceX’in şirketin 18 yıllık tarihinde uzaya giden ilk mürettebat misyonunu gerçekleştirmiş olacak.

Uçuşta, 2000 yılında NASA’ya katılmadan önce askeri test pilotu olarak görev yapan 49 yaşındaki astronotlar Bob Behnken ve 53 yaşındaki Doug Hurley yer alacak.

Uçuş denemesi öncesinde bir basın toplantısını düzenleyen, SpaceX CEO’su Elon Musk, kendisi ve SpaceX’teki herkes için “bunun bir hayal olarak görüldüğü”nü belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>