Published On: Thu, May 21st, 2020

ABD’de önlemler alınsaydı 36 bin kişi kurtarılabilirdi

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de, coronavirüsü salgında ölenlerin sayısı yüz bine yaklaşırken, New York’ta yapılan bir araştırmaya göre, “Önlemler bir hafta önce alınsaydı 36 bin kişi kurtulabilirdi’’

New York’taki Columbia Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, ABD’de coronavirüsüyle mücadelede tüm ülkenin bir hafta önce tedbirler alınarak kapanmanın başlatılmış olması durumunda, enfeksiyonların yüzde 61’inin ve ölümlerin yüzde 55’inin önlenebileceğini ortaya koydu.

Columbia Üniversiteli araştırmasına göre, ABD’de sosyal mesafe kurallarının ve eyaletlerin kapanmasının bir hafta erken uygulamaya konulsaydı, ülke genelinde 36 binden fazla kişinin ve New York’ta ise en az 14 bin kişi daha az can kaybı yaşanacaktı.

Araştırmacılar, eğer tüm ülke ondan bir hafta önce tedbirlerin alınarak kapanmanın başlatılmış olması durumunda, enfeksiyonların yüzde 61’inin ve ölümlerin yüzde 55’inin önlenebileceği ve böylelikle 36 bin fazla can kaybının da önüne geçilebileceğini ortaya koydu.

Araştırmanın başında bulunan epidemiyolog Jeffrey Shaman konuya ilişkin açıklamasında, “Bu çok büyük bir fark. Salgının yayılması sırasında erken harekete geçmenin kritik etkisi var” ifadesini kullandı.

Trump yönetimi araştırmanın bulgularını reddederken, Washington Post’a konuşan Beyaz Saray Sözcülüğünden Judd Deere, “Hayat kurtaracak şey, Çin’in şeffaf olması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün görevini yerine getirmesi olurdu” ifadelerini kullandı.

New York’ta 355 binden fazla kişi salgına yakalanırken, 28 bin 500’den fazla kişi yaşamını yitirdi. ABD genelindeki vaka sayısı 1 milyon 500 binin üzerine çıkarken, ay sonunda kadar can kaybının 100 bini bulacağı tahmin ediliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>