ABD’deki aşının ilk denemesinde olumlu sonuçlar alındı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’li biyoteknoloji firması Moderna’nın yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınına karşı geliştirdiği aşının ilk klinik denemelerinden olumlu sonuçlar alındı.

Geçen hafta ABD Sağlık Bakanlığı’ndan onay alan Moderna firmasının geliştirdiği COVID-19 aşısı, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından ilk klinik denemesi gerçekleştirildi.

45 hastaya üç farklı dozda aşı yapılmasının ardından, hastaların virüse bağışıklık seviyesinde doza bağlı artış görüldü.

Bir buçuk ay boyunca takip edilen sekiz hastada, düşük ve orta dozlardaki aşının, iyileşen hastalarda bulunanlara benzer miktarlarda antikor oluştuğu gözlemlendi.

Büyük dozda aşı üretimi için yatırım yaparak İsviçreli ilaç üretici Lonza Grup ve ABD hükümetiyle anlaşmalar imzalayan Moderna, aşının daha kapsamlı denemesini temmuz ayında yapacak.

Aşı için ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu’ndan (BARDA) 483 milyon dolar alan firma, küçük çaplı ilk denemesinde başarılı sonuç alınması üzerine hisselerinde yüzde 25 kadar artış kaydetti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.