ABD’den Türkiye’ye COVID-19 yardımı teşekkürü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda, yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgını nedeniyle ABD’ye tıbbi yardımda bulunan Türkiye’ye teşekkür ederek, “NATO müttefikimiz Türkiye’ye minnettarız.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’nin COVID-19 salgınından en fazla ülkelerden ABD’ye iki askeri uçakla tıbbı yardımda bulunmasından dolayı, Twitter üzerinden bir teşekkür mesajı paylaştı.

Pompeo, mesajında “NATO müttefikimiz Türkiye’ye minnettarız. Türkiye’nin destekleri, dünyanın dört bir tarafında Covid-19 ile mücadelede iyi işler çıkaran Amerikan şirketlerine yardımcı oluyor. Bu durumu beraber atlatacak ve hiç olmadığı kadar güçlü çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

Kongre Üyelerinden de teşekkür açıklaması

ABD Kongre üyeleri de Twitter üzerinden Türkiye’ye teşekkür ederken, Türkiye’nin ABD’nin salgınla mücadele edebilmesi için gönderdiği tıbbi ve gerekli ekipmanları iyi niyet ve dayanışma içeren bir jest olarak değerlendiler.

Cumhuriyet Partili Kongre üyesi Alexander (Alex) Xavier Mooney, “NATO müttefikimiz Türkiye’ye bu kritik zamanlarda gösterdiği müttefiklikten dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Türk Dostluk Grubu üyesi olan Cumhuriyetçi Partili Steven Joseph Chabot de Türkiye’ye teşekkür ederken şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelede ön saflarımızda görev yapan sağlıkçılarımızın korunması için bu haftada iki kez yaptığı bağışlar için teşekkür ederim. Cömertliğin için teşekkürler Türkiye.”

Güney Carolina Kongre Üyesi Joe Wilson da açıklamasında “ABD-Türkiye ilişkilerine odaklanan Türk Dostluk Grubu Başkan Vekili olarak, NATO müttefikimiz Türkiye’nin cömertliğine minnettarım. Büyükelçi Serdar Kılıç’ın başarıyla temsil ettiği değerli Türkiye. Beraber çalışarak, Türk ve Amerikan halkını Wuhan virüsünden koruyacağız.” ifadelerini kullandı.

Demokrat Partili (Florida) Kongre üyesi Alcee Hasting ise Türkiye’ye teşekkür ettiğini belirterek, yardımı takdirle karşıladığını ifade etti.

2 Askeri nakliye uçağıyla COVID-19 yardım malzemesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine ABD’ye Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait C-130 tipi askeri nakliye uçağı başkent Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne indi.

Andrews Hava Üssü’ne inen uçağı Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Hava Kuvvetleri Bölgesel Direktörü Hava Pilot Tuğgeneral Matthew Isler ve Türkiye’nin Washington Silahlı Kuvvetler Ataşesi Hava Pilot Tuğgeneral Kadircan Kottaş karşıladı.

Salı günü ulaşan ilk yardım paketinin ardından, Türkiye’nin ikinci yardım paketi de ABD’ye teslim edilmiş oldu. Üsse indirilen yardım kolilerinin üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu, Türk ve Amerikan bayraklarının yanısıra Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır” sözlerinin Türkçesi ve İngilizcesi yer aldı.

Yardım kolilerinde ise maske, tulum, dezenfektan, yüz koruyucu siperlik ve koruyucu gözlükler gibi önleyici malzemeler yer aldı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.