New York Belediye Başkanı Blasio’dan 4 bölümlük stratejiyle “adil” açma planı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, bugün düzenlediği basın toplantısında, New York’u yeniden açmak için 4 bölümlük strateji açıkladı.

Blasio, yeni tip coronavirüs COVID-19 salgınından neden olduğu yaraların sarılmasının bir parçası olarak New York’u yeniden açmak için danışma konseyleri, iki görev gücü ve bir sözleşme revizyon komisyonu kurmak da dahil olmak üzere dört bölümlü bir stratejinin ana hatlarını çizdi.

Daha adil bir şehri başarıyla yeniden açmak ve inşa etmek için bir dizi danışma grubu açıklayan Blasio, “statükoya geri dönmek değil, derin eşitsizliklerle yüzleşen, her mahalleye ulaşan ve New York’u her zamankinden daha güçlü yapacak bir iyileşme sağlamamanın” hedeflendiğini bildirdi.

Blasio basın toplantısındaki konuşmasında New York’un şu anki ekonomik durumunu Büyük Buhran’a benzetirken, Büyük Elma’nın (New York) yeniden başlamasının bir gecede olmayacağını söyledi.

Blasio bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu kriz sadece bir virüs değil; yüz binlerce hemşehrimizin işini kaybetmesi ve ailelerine yardım etme mücadelesiyle ilgili. Bu, ülke çapında siyahi Amerikalı toplulukların büyük boyutlu yıkımla karşı karşıya kalmasıyla ilgili. Sadece hayatımızın her kesiminden New Yorkluları şehrimizi ayağa kaldırmamıza yardım etmek için çağırmıyorum – adil bir iyileşme için ilerideki mücadelede bana katılmaya çağırıyorum”

Kentin önümüzdeki haftalardaki kararları her gün takip edilen sağlık göstergeleri tarafından belirleneceğini belirten Blasio, günlük sağlık ölçütlerinin virüsün düşük seviyeli bulaşma aşamasına geldiğini gösterdiğinden, kısıtlamalardaki aşamalı değişikliklerin değerlendirileceğini ifade etti.

BÖLÜM 1

De Blasio mayıs ayının ilk haftasından itibaren “hemen” başlayacak olan danışma konseylerinin sanayi ve sektörlere göre gruplandırılacağını söyledi.

Sektör Danışma Konseyleri

New York ekonomi ve şehir hayatını yeniden açma çabalarına rehberlik edecek bir dizi Sektör Danışma Konseyi oluşturdu.

Konseyler, yeniden açılışla ilgili bilgileri yaymak için kritik bağlantılar görevi görecek ve şehrin salgına tepkisini şekillendirmek için rehberlik edecektir. Bu konseyler mayıs ayının ilk haftasında başlayacak ve daha sonra haftalık olarak toplanacaktır.

Sektör Danışma kurulları şunları içeriyor:

Büyük işletmeler
Küçük işletmeler
Sağlık ve halk sağlığı
Sanat, kültür ve turizm
İş ve hizmet sektörü
Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve sosyal hizmetler
İnanç tabanlı kuruluşlar
Eğitim ve mesleki eğitim

BÖLÜM 2

De Blasio, 1 Haziran’a kadar New York’u yeniden açmak için “bir ön yol haritası” oluşturmakla Adil Kurtarma Görev Gücü görevlendirileceğini söyledi.

Haziran ayı başında görev gücü, kentin toparlanma çabalarını bildirecek bir toparlanma yol haritası sunarken, iyileşme sırasında şehri desteklemeye devam edecek ve yol haritasını yeni zorluklarla başa çıkacak şekilde ayarlayacak.

Adil Kurtarma Görev Gücü üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Açık Toplum Vakfı Başkanı Patrick Gaspard,
Protestan Refah Kurumları Federasyonu CEO’su Jennifer Jones Austin,
New York Eyaleti Eski Vali Yardımcısı Richard Ravitch,
Kıdemli Danışman, İ & D Consaltings Carl Weisbrod,
DC37 Genel Müdürü Henry Garrido,
Ford Vakfı ABD Programları Başkan Yardımcısı Maria Torres Springer,
Great Performances’ın CEO’su Liz Neumark,
Union Square Ventures’un ortağı Fred Wilson

3.BÖLÜM

Blasio, eşi Chirlane McCray ve belediye başkan yardımcısı Phil Thompson başkanlığındaki Irksal Katılım ve Eşitlik konusunda bir Görev Gücü’nün de görev yapacağını açıkladı.

Blasio bu konudaki açıklamasında, “Bu, şimdiye kadar gördüğümüz eşitsizliklere odaklanan şehir hükümetinden liderlerden oluşacak. Bu hastalıkla karşılaştığımız gerçeklerde açıkça bulunan yapısal ırkçılığa hitap etmemizi sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

4.BÖLÜM

De Blasio, bir Sözleşme Revizyon Komisyonu kurulacağını bildirirken ise “Sanırım Sözleşme Revizyon Komisyonu için doğru zaman, çünkü şehrin tarihinde neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek için bir an olsaydı işte şimdi o an” dedi.


 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.