Published On: Fri, Apr 24th, 2020

Başkan Trump, bu yıl da “büyük felaket” dedi

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump Ermenilerin 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edildiği 24 Nisan’daki mesajında “soykırım” sözcüğü yerine, yine “büyük felaket” tanımını kullandı. Ancak Demokratik aday Joe Biden seçilmesi halinde sözde soykırımı tanıyacağını bildirdi.

Başkan Trump 24 Nisan mesajında önceki yıllardaki tutumunu değiştirmedi ve bu yıl da “soykırım” sözcüğünü kullanmadı.

Trump bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün 20. yüzyılın en büyük toplu kıyımlarından olan Meds Yeghern’de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Açıklamasında, “1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeni’nin sınır dışı edildiğini, öldürüldüğünü ya da tehcir edildiğini” ileri süren Trump “Bu günde, yaşamını kaybedenlere ve acı çekenlere saygı duyarken, daha insani ve barışçıl bir dünya geliştirme sözümüzü de yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Trump açıklamasında şunları kaydetti:

“Ermenilerin ve Türklerin sancılı mazileriyle hesaplaşmak ve onu kabullenmek üzere gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz. Bugün acı çeken ve hayatını kaybeden kişileri anmak bizim için bir zorunluluktur. Tüm dünyadaki savunmasız dini ve etnik azınlıkları koruma sözümüzü de bir kez daha tekrarlıyoruz.”

ABD’de 40’dan fazla eyalet 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanırken, ABD Senato’su da geçen yıl kabul ettiği karar tasarısıyla 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul etmişti.

Biden sözde soykırımı tanıyacağını açıkladı

Bu arada, Demokrat Parti’nin 3 Kasım 2020’deki Başkan adayı Joe Biden ise, seçilmesi halinde “Ermeni soykırımı”nı tanıyacağını açıkladı.

Biden’in 8 yıl Başkan Yardımcısı olarak birlikte görev yaptığı eski Başkan Barack Obama da seçim öncesinde “soykırım”ı tanıyacağını bildirmiş ancak sözünü tutamamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>